[quote]Pro jízdu autobusy a vlaky po Olomouckém kraji bude od podzimu lidem stačit jeden cestovní doklad. Krajský úřad letos plánuje dokončení integrace regionálních železničních tratí a autobusových spojů do jednoho systému. Novinářům to v úterý na konferenci samospráv Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD).[/quote]

„Dopravu chceme integrovat tak, aby na jednu jízdenku cestující mohl jet z Jeseníku až na náměstí v Olomouci. V patřičné trase bude moci využívat vlaky, autobusy i městskou hromadnou dopravu. Celé by to mělo být zahájeno 1. září,“ uvedl Rozbořil.

Cestující budou moci s jedním jízdním dokladem přestupovat mezi všemi hromadnými dopravními prostředky, které si každoročně objednává kraj a města.

V roce 2014 byla do integrovaného dopravního systému jako první zapojena železniční trať z Olomouce do Hrubé Vody. Loni se integrovaný dopravní systém rozšířil o další tři železniční tratě v okolí Olomouce a Prostějova.

Součástí integrovaného systému se stanou i důležité železniční tratě z Hranic do Přerova, Olomouce a Zábřehu či z Olomouce do Šternberka, Uničova a Šumperka. Regionální autobusová doprava už byla integrována v létě 2013.

Olomoucký kraj v budoucnu plánuje také zavedení jednotné elektronické jízdenky, díky níž budou moci lidé po celém regionu cestovat autobusy a vlaky bez papírových jízdenek. Elektronická jízdenka završí sjednocení dopravní obslužnosti a měla by přinést i úspory. Termín jejího zavedení zatím nebyl stanoven. Elektronická jízdenka je od začátku roku testována v autobusech na Jesenicku.

V Olomoucké kraji dopravu cestujících zajišťuje zhruba patnáct firem a elektronická jízdenka umožní spravedlivější rozdělení dotací. Kraj za prokazatelnou ztrátu, což je rozdíl mezi náklady a výnosy z jízdného, platí železničním a autobusovým dopravcům zhruba 900 milionů korun ročně.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno