[quote]Lidé nechávají na poslední chvíli výměnu průkazů pro řízení lodí. Starý průkaz vůdce plavidel a členů posádky, kterým letos vyprší platnost, si zatím nechalo vyměnit zhruba 1500 lidí. Více než 14.000 průkazů tak zbývá do konce roku vyměnit, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo dopravy. Pokud jejich platnost vyprší, průkazy přestanou platit a k vydání nových budou muset zájemci znovu absolvovat zkoušky.[/quote]

Výměna průkazů se týká více než 15.762 průkazů vůdců plavidel a lodníků. Konkrétně jde o průkazy vůdců plavidel jiných než malých, které byly vydány do 30. dubna 2004, vůdců malých a rekreačních plavidel vydaných do 31. prosince 1984 a průkazů členů posádek plavidel jiných než malých vydaných do 30. dubna 2004, uvedlo ministerstvo dopravy.

Výměna průkazů vyplývá z požadavků evropské směrnice, podle níž musel být už v loňském roce upraven zákon o vnitrozemské plavbě. Bylo jasně vymezeno, kdo je vůdce plavidla a jaké podmínky musí splňovat v každé kategorii, uvedlo ministerstvo.

K výměně je třeba jedna fotografie, vyplněná žádost a odevzdat starý průkaz.

„Při splnění těchto podmínek je výměna bez správního poplatku. Pokud žadatel neodevzdá starý průkaz, zaplatí správní poplatek 100 korun. Nový průkaz mu bude vystaven do 30 dnů ode dne podání žádosti,“ uvedla ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.

V Česku má být do roku 2020 vyměněno bezmála 70.000 průkazů k řízení plavidla nebo průkazů posádek. Platnost jednotlivých dokladů vyprší vždy na konci roku.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno