Zdroj: Archiv

[quote]Lidé se mohou opět vypravit na výlet po železničních vlečkách Karvinska a Ostravska. Čtyři speciálně vypravené vlakové soupravy je 22. a 23. dubna zavezou třeba do bývalého Dolu Zárubek, Josefovy jámy či Dolu ČSA. Na trať se vydá celkem 20 vagonů s kapacitou 1200 cestujících. Všechny spoje jsou už ale vyprodané. O akci včera informoval Lukáš Kresač, mluvčí společnosti AWT, která vlečky provozuje.[/quote]

Výlet po vlečkách pořádá Slezský železniční spolek. Podobnou akci ve spolupráci s firmou AWT organizoval už únoru. Tehdy vypravil dva speciální vlaky s kapacitou 600 míst.

„Tehdy i nyní byly všechny vstupenky vyprodané, zájem nás překvapil. Jsme za něj ale rádi,“ uvedla včera členka spolku Hana Antalecová.

Dodala, že ti, na které místo nezbylo, budou mít šanci zase na podzim.

V každém vagonu pojede zkušený průvodce, který cestující seznámí s historií těžby uhlí v Ostravsko-karvinském revíru či báňských železničních vleček. Zájem byl podle Antalecové především mezi důchodci, hlavně bývalými horníky. Vítají možnost, jak se znovu podívat do míst, kde kdysi pracovali. Zájemce láká i to, že mnohdy jde ještě o využívané důlní areály, které jsou jinak nepřístupné.

Vlečky v Ostravsko-karvinském revíru provozuje společnost AWT.

„Velmi nás těší zájem veřejnosti o projížďky po našich vlečkách a stejně jako členové spolku i my jsme překvapeni, s jak velkou odezvou se tyto jízdy setkávají. Cestující mají možnost se podívat do míst, kde se běžně nedostanou, a mnohdy se jim naskytne úplně jiný pohled na zdejší krajinu, než na jaký jsou zvyklí například při jízdě autem,“ řekl místopředseda představenstva a technický ředitel AWT Bohumil Bonczek.

Vlaky, které budou každý den akce vyjíždět z nádraží Ostrava-střed v 10:00 a 14:00, navštíví například lokality Zárubek, Josefova jáma, Orlová-Poruba, Karviná, Důl ČSA, Doubrava nebo Heřmanice. U dolu Michal a jámy Žofie budou krátké zastávky s výkladem.

„Vlaky pro tuto mimořádnou osobní přepravu po vlečkách budou mít před našimi nákladními soupravami přednost. Jízda proto probíhá hladce, bez zpoždění a podle předem stanoveného jízdního řádu,“ dodal ředitel vlakové dopravy AWT Ludvík Kobza.

Zdroj: ČTK