[quote]Bezplatně cestovat městskou hromadnou dopravou budou moci v Ostravě od ledna příštího roku cestující již od 65 let. Zatím toto zvýhodnění mohou využívat lidé starší 70 let. Zároveň zdraží některé krátkodobé jízdenky v papírové podobě, řekl náměstek primátora Ivo Hařovský (ČSSD).[/quote]

Senioři, kteří budou chtít cestovat zdarma, si budou muset za 130 korun pořídit čipovou kartu ODISka, na kterou si budou jednou ročně nahrávat bezplatný roční kupon. Tato povinnost se nebude vztahovat pouze na cestující narozené před 1. lednem 1946, kteří se i nadále budou moci prokazovat platným občanským průkazem.

Cestující bez čipové karty ODISka si od ledna připlatí za některé krátkodobé jízdenky zakupované v papírové podobě. Desetiminutová jízdenka zdraží ze současných 14 na 16 korun, zlevněná pak místo sedmi korun přijde na osm. O dvě koruny vzroste také cena hodinové jízdenky, a to z 26 na 28 korun, cena zlevněné jízdenky vzroste o korunu ze 13 na 14 korun. Sedmdesátiminutová SMS jízdenka zdraží z 27 na 30 korun, zlevněná pak ze 13 na 15 korun.

„U ostatních krátkodobých jízdenek, 30minutových papírových a jednotlivých jízdenek zakoupených pomocí bezkontaktní čipové karty ODISka, se ceny nemění,“ řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

U dlouhodobých jízdenek se zjednoduší současné rozdělení města na tarifní zóny. Lidé si již budou kupovat pouze dlouhodobou jízdenku na jednu zónu, nebo na všechny čtyři zóny. Jízdenka na jednu zónu přijde na 360 korun, což je stejně jako nyní. Dlouhodobá jízdenka na všechny zóny bude stát 495 korun, takže se o 25 korun prodraží jen lidem, kteří dosud byli zvyklí kupovat si jízdenky na dvě zóny.

Ceny budou platné pro držitele ODISky. Lidé, kteří si dlouhodobou jízdenku budou chtít koupit jako papírový kupon, zaplatí za jednu zónu 370 korun a za všechny zóny 550 korun. Prodej jízdenek na papírových kuponech ale bude 1. března příštího roku ukončen.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno