[quote]Brněnští cyklisté, kteří využívají kolo k cestám do práce či na úřady, si mohou v anketě města vybrat místa, kde jim chybějí cyklostojany. Hlasovat mohou až do konce listopadu, poté by mělo jít vše poměrně rychle, řekl náměstek primátora Martin Ander (SZ). Zatím hlasovalo zhruba 130 lidí a z jejich odpovědí vyplývá, že problémy jsou především v centru města.[/quote]

Cyklostojany v centru prakticky nejsou. Nejvýše tam, kde je zřídil někdo jiný než město, což je příklad fakulty sociálních studií na Komenského náměstí. Lidé proto často kola přivazují k dopravním značkám, zábradlím či jiným objektům. „Z ankety zatím vyplývá, že problém je s přednádražním prostorem, lidé by chtěli stojany na Jakubském náměstí, Komenského náměstí a dalších místech,“ řekl Ander.

Po ukončení ankety město s odborem dopravy prověří místa po technické stránce a začne chystat potřebnou povolovací dokumentaci. „Podle lokality je také potřebné získat povolení orgánů státní správy, například památkářů,“ řekl Ander.

Stojany budou osvědčeného typu z kovových trubek ve tvaru obráceného písmene U. „Ty jsou pevně zakotvené do země, kolo je o ně opřené rámem, který jde ke stojanu zamknout,“ popsal Ander. Nebudou se tedy používat dříve běžné stojany, do nichž se kolo vkládá výpletem, jsou totiž méně bezpečné a mohou kolo poškodit.

Doplnění infrastruktury především v centru města navazuje na povolení celodenního vjezdu na náměstí Svobody, do Masarykovy ulice a několika dalších menších ulic v historickém jádru. Povolení platí teprve od konce října, přestože strážníci ohleduplné cyklisty do té doby víceméně tolerovali.

Na další opatření, která by zpříjemnila cestu po městě a především ji udělala bezpečnější, cyklisté čekají. Vjezd do centra byl kromě toho, že z několika méně významných jednosměrných ulic se staly ulice s obousměrným provozem, v tomto ohledu dosud jediným počinem současné koalice za rok správy města.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno