[quote]Lidé vysadili u magistrály poblíž Nuselského mostu strom. Symbolickým gestem chtějí upozornit na to, že se lidem v okolí hlavního silničního tahu špatně žije. Podle jedné z iniciátorek projektu, architektky Yvette Vašourkové, nemusí jít hned o snížení počtu jízdních pruhů, stačí i drobné kroky ke zpříjemnění situace. Dnešní vysazení pětimetrového platanu u příležitosti středoevropského Dne stromů má být jedním z nich. Praha v září oznámila, že si nechá zpracovat další studii na zklidnění magistrály.[/quote]

„Domníváme se, že magistrála si zaslouží stát se městskou třídou a změnit svůj periferní charakter na městský,“ řekla Vašourková, která žije nedaleko náměstí I. P. Pavlova. Podle ní byly změny slibované po otevření tunelového komplexu Blanka. Nově se objevily jen semafory na náměstí Hrdinů na Pankráci a na křížení magistrály s Wenzigovou ulicí. Další změny prý mají být až po dostavbě Pražského vnějšího okruhu.

„Už před dvěma lety jsme byli přítomní podpisu dohody mezi starosty Prahy 2, 4 a 7,“ dodala. Představa městských částí počítala se vznikem přechodů, cyklostezky nebo odstraněním betonových svodidel.

Strom u magistrály aktivisté vysadili bez povolení magistrátu či Technické správy komunikací, která má magistrálu na starosti. „Domníváme se, že neporušujeme zákon, protože jsme vybrali místo, kde v minulosti strom stál,“ dodala architektka.

Místní ale stromu příliš dlouhý život neprorokují. „Dříve tu byly stromy, ale přes noc je někdo pokácel. Tady měly vždycky přednost auta,“ komentovala sázení stromu žena, který bydlí v blízkém domě.

Pražští radní v září rozhodli o vypracování další koncepce zklidnění celé severojižní magistrály od Veletržní ulice až po Jižní spojku. Dokument by měl být hotov do konce února 2016.

V uplynulých letech vzniklo několik iniciativ pro zklidnění magistrály. Například v roce 2010 vypracovalo město materiál nazvaný Humanizace severojižní magistrály. Za vlády bývalého primátora Pavla Béma (ODS) dokonce město podepsalo s tehdejší vládou Mirka Topolánka (ODS) memorandum o zklidnění komunikace. Výrazné změny se ale nikdy neuskutečnily.

Po severojižní magistrále projedou denně desítky tisíc automobilů. Komunikace spojuje Prahu 4 s Prahou 7 a prochází centrem města. Její stavba začala v 70. letech. Tehdy byl plánován tzv. roštový systém, kdy mělo být vybudováno několik na sebe kolmých magistrál.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno