[quote]Středočeská část dálnice D3 spojující Prahu s jihem by v okolí Červeného Újezdu na Benešovsku měla být zahloubena do tunelu. Požadují to místní a iniciativa Alternativa středočeské D3. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl ale upozornil na to, že projekt pokročil dost daleko a skončilo řízení EIA, tedy posouzení vlivu na životní prostředí.[/quote]

Prověřuje se však ještě možný posun trasy. Další diskuse kolem podoby D3 se nelíbí lidem podél přetížené silnice I/3 z Prahy na Tábor, kterým by nová dálnice ulevila, ani Středočeskému kraji. Podle nich by se příprava stavby neměla protahovat.

Starosta Červeného Újezdu Miroslav Dohnal včera uvedl, že budoucí dálnice a také nový železniční koridor obec rozdělí na dvě části.

„Nebude to tady jednoduché,“ uvedl.

Dálnice se má podle něj stavět jen 60 metrů od obytné zástavby, tunel by obci velmi pomohl. Když už se nepodařilo prosadit jinou trasu, je podle starosty důležité dosáhnout co nejmenšího dopadu na místní obyvatele.

„Co se týká zahloubení do tunelu u obce Červený Újezd, držíme se souhlasného stanoviska EIA, ve kterém byly vyhodnoceny dvě varianty a obě byly v zářezu,“ uvedl Rýdl, podle nějž jsou hlukové a emisní limity dodrženy.

Projektanti nicméně na základě setkání se sdružením Klidné údolí a zástupci obce ještě prověřují možný posun trasy.

„Musí se pohybovat v koridoru zásad územního rozvoje a nesmí opustit trasy, které byly schváleny souhlasným stanoviskem EIA. Termín mají do měsíce,“ dodal Rýdl.

O situaci kolem D3 minulý týden jednali starostové na schůzce v Benešově, kterou svolala Alternativa středočeské D3. Kromě Dohnala se jí zúčastnili například zástupci obcí Václavice nebo Ješetice.

Obce musí trvat na svém a spolupracovat s odborníky, kteří dokážou oponovat argumentům a nátlaku ŘSD. Z technického hlediska není důvod, proč by dálnice nemohla vést tunelem,“ uvedla Miloslava Pošvářová z organizace Stínové ŘSD.

K D3 se nyní připravuje dokumentace pro územní řízení, což je podle účastníků schůzky poslední správní proces, v němž lze podobu dálnice ovlivnit nebo celou stavbu odmítnout.

Další úvahy o změnách projektu se ale moc nelíbí starostovi Miličína Jiřímu Zíkovi, který bydlí desítky let u dopravně přetížené silnice I/3. Podle něj se tím příprava stavby brzdí.

„V Chorvatsku udělají za rok 300 kilometrů dálnic a u nás se za 300 let nedohodneme na kilometru dálnice,“ prohlásil.

Také hejtman Miloš Petera považuje debaty kolem D3 za letitý problém.

„Kraj udělal maximum pro to, aby stanovil trasu. Vloni zastupitelé schválili trasu, kudy by D3 měla jít. My v této chvíli neuvažujeme o jiném řešení,“ řekl Petera.

Podle nedávného vyjádření ministra dopravy Dana Ťoka by se dálnice mohla začít stavět zhruba za čtyři roky.

„U středočeské D3 jsme v přípravách poměrně hodně daleko. Je tam jasně zafixovaná trasa, je tam poměrně dost jasně naprojektováno,“ připomněl Rýdl.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno