Zdroj: Freeimages.com

[quote]Litoměřice si nechají zpracovat plán udržitelné dopravy. Jeho cílem je najít způsob, jak omezit dopravní zátěž, zatraktivnit jiný druh dopravy, než je automobilová, a zlepšit životní podmínky. Právě rostoucí počet vozidel v ulicích, chybějící propojení cyklostezky Labe se zbytkem města a nedostatek parkovacích míst jsou věci, které obyvatele města trápí nejvíc.[/quote]

Dopravní projekty dnes představili odborníci. Veřejné projednávání se uskuteční 21. listopadu.

„Doprava je v Litoměřicích určitě největším problémem,“ řekl místostarosta Karel Krejza.

Centrum dopravního výzkumu zpracuje pro město plán udržitelné mobility, tedy takové, která co nejméně zatěžuje životní prostředí. V první etapě bude zjišťovat dopravní chování obyvatel. Analýzy vzniknou do října 2018 a konkrétní návrhy pak budou známé na jaře 2019. Na konci roku 2019 projekt skončí.

„Chceme získat strategický dokument tak, abychom reflektovali potřeby obyvatel a snižovali negativní dopady dopravy,“ řekla novinářům manažerka městského úřadu Hana Bruhová.

Na základě získaných dat a dopravních modelů budou vznikat konkrétní řešení. Město vstoupilo do tří dopravních projektů, které mají napomoci tomu, aby jednou v Litoměřicích automobilová doprava zcela nezkolabovala. Jedním z řešení je třeba pořízení sedmi elektrokol pro pracovníky městského úřadu a tří pro městskou policii, příprava zázemí pro zaměstnance městského úřadu, kteří přijedou do práce na kole, a další.

Náklady na všechny dopravní projekty jsou zhruba 23 milionů korun, z toho město zaplatí 13 milionů korun. Realizovat chce některé nápady už nyní. Teď se třeba upravuje systém městské hromadné dopravy tak, aby více vyhovoval obyvatelům. Zapojit se může v rámci různých debat i veřejnost.

„Cílem je navrhnout opatření, která zatraktivní veřejnou dopravu, cyklistiku, chůzi“ uvedl Antonín Tym z městského úřadu.

Zdroj: ČTK