Zdroj: pixabay.com

[quote]Lodě brněnského dopravního podniku svezly v letošní sezoně přes 240.000 lidí, což je stejně jako loni. Opakovala se tak rekordní sezona, protože loni byla nejlepší za 19 let. Podle generálního ředitele dopravního podniku Miloše Havránka se i zde ukázalo, že lidé tráví dovolenou více v tuzemsku. Uvedl to v tiskové zprávě. Provoz lodí skončí dnes, slavnostní ukončení se uskuteční v přístavišti v 17:00.[/quote]

Po víkendu čeká lodě a plavební zařízení úklid.

„Musíme svézt plovoucí zařízení z plavební dráhy, vytáhnout je na břeh a uklidit. Lodě vytáhneme na souš a vyndáme baterie, které je potřeba zapojit na zimní dobíjení. Během zimy čeká lodě tradiční údržba,“ řekl vedoucí lodní dopravy Martin Ecler.

Lodě se budou letos vytahovat 1. listopadu a od 15:30 se může přijít podívat veřejnost, uslyší i doprovodný komentář.

„Chceme lodní dopravu více zatraktivnit,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Barbora Lukšová.

Do budoucna podnik plánuje rekonstrukci dalších zastávek, aby byly bezbariérové, jako se to v minulosti podařilo pod Veveřím a na Kozí horce, což byly letos také dvě nejvyužívanější zastávky. Nejdříve by se mělo pracovat v zastávce Osada, která nahradí současné přístaviště a zastávku Sokolské koupaliště. Na levém břehu by tak vzniklo jen jedno přístaviště, které bude uprostřed dvou současných.

Během sezony se od dubna do října plaví po Brněnské přehradě šest lodí a trasu dlouhou deset kilometrů z přístaviště do Veverské Bítýšky zvládnou za hodinu a deset minut.

Zdroj: ČTK