[quote]Turisté budou moci od příštího roku doplout po Vltavě lodí z Českých Budějovic až na orlickou přehradu. Vznikne tak bezmála 100 kilometrů dlouhá vodní cesta. Letošní plavební sezona, která na Vltavě oficiálně zahájí provoz výletních lodí 7. května, bude poslední, kdy se veřejnost po vodě dostane jen k Hněvkovicím u Týna nad Vltavou, řekli zástupci několika společností.[/quote]

Od příštího jara by po Vltavě mohly vyrazit z Českých Budějovic na orlickou nádrž malé čluny, jachty, osobní lodě nebo výletní parníky. „Splavnění horního úseku řeky Vltavy s sebou přineslo nejen vybudování řady zajímavých staveb plavební infrastruktury, jako jsou přístavy, přístaviště a plavební komory, ale zároveň se splavňováním došlo v některých úsecích k posílení protipovodňové ochrany obcí a měst,“ uvedl vedoucí provozního střediska České Budějovice státního podniku Povodí Vltavy Martin Kaiser.

Obnova vodní cesty po Vltavě začala v roce 2006. Na orlickou přehradu se lodě dostanou po dostavění plavební komory v Hněvkovicích. Práce na projektu téměř za 200 milionů korun začaly loni na jaře. Splavnění řeky má podle některých názorů ještě zvýšit zájem o Jihočeský kraj.

„Připravujeme projekty, které mají do regionu přitáhnout turisty, přičemž středobodem je řeka Vltava. Neskýtá jen příležitosti spojené se samotnou plavbou, ale jsou na ni napojeny další turistické cíle, zážitkové aktivity, kulturní a sportovní dění, gastronomie, ubytování a další služby,“ řekla Lenka Fialová, ředitelka společnosti In Regio, která se zaměřuje na destinační management.

Letos bude poprvé po Vltavě plout nová výletní loď, na níž se vejde 20 turistů. „Aktuálně finišuje její výroba. Oficiálně bychom jí chtěli představit koncem května. Dosud jsme provozovali malé lodě a mezi turisty byla poptávky i po větších,“ řekla předsedkyně občanského spolku České Budějovice Vojtěcha Adalberta Lanny Jitka Holoubková. V loňské sezoně přepravily výletní lodě mezi Českými Budějovicemi a Purkarcem přibližně 11.000 turistů.

Vltava byla už v dávné historii hojně využívanou vodní spojnicí měst zakládaných při jejím toku. Postupně sloužila pro nákladní přepravu soli, dřeva a dalších materiálů z jihu Čech až do Prahy. Novodobá výstavba některých vodních děl s absencí plavebních komor přerušila skutečnou splavnost Vltavy. V budoucnu by však měly lodě opět plout z Českých Budějovic až do Prahy.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno