[quote]Členové lodních posádek ve vnitrozemské plavbě se možná dočkají častějšího odpočinku. Přinést jim ho má novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou vláda předložila poslancům. Ministerstvo dopravy odhaduje, že se změna zákona dotkne řádově stovek lodníků. Novela zavádí do zákona pravidla evropské směrnice. Na některé z příštích schůzí Sněmovny by ji měli projednat poslanci.[/quote]

Podle současné úpravy nemusí zaměstnavatel poskytovat lodníkům odpočinek každý týden, ale nejpozději po devíti týdnech, a to v rozsahu 315 hodin. Navrhovaná změna zákona pak zkracuje tuto dobu na 31 dnů, tedy zhruba na 4,5 týdne, a dobu pro odpočinek stanoví na 225 hodin.

Lodník bude mít právo i na odpočinek mezi směnami, v případě nouzových situacích bude mít ale provozovatel právo mu tento odpočinek zkrátit.

Ministerstvo dopravy připouští, že změna zákona může přinést zaměstnavatelům náklady spojené se změnou rozvržení práce na palubě a osazování lodní posádkou. Tyto náklady se podle ministerstva nedají vyčíslit, protože se odvíjejí od mnoha okolností, například délky plavby nebo velikosti lodě.

Změna zákona má také usnadnit poskytování informací z tuzemského systému Říčních informačních služeb úřadům ostatních zemí EU. Půjde o informace týkající se přepravovaného nákladu, místa počátku a konce přepravy a také data o poloze a pohybu plavidla.

Provozovatel plavidla je zadá do systému před plavbou a systém je předá úřadům v zemích, kudy bude loď proplouvat. Nebude muset tyto údaje zadávat opakovaně. Mezinárodní výměna dat pak pomůže lepší koordinaci plavebního provozu.

Novela se netýká problému, na který upozornila páteční Mladá fronta Dnes. Zhruba 500 lodníků, kteří se plaví na nizozemských lodích a v Nizozemsku platí daně, musí nyní zaplatit daně v tuzemsku. Podle deníku může jít o desítky i stovky milionů korun.

Může za to dodatek ke vzájemné smlouvě o zamezení dvojímu zdanění s Nizozemskem z roku 1974, který stanoví, že daně mají lodníci platit v zemi trvalého bydliště. Problém se může týkat údajně až 2,5 tisíce pracovníků.

Zdroj: ČTK