Tématem letošního druhého workshopu pořádaného Reliant Expertním Klubem R.E.K. dne 21. května 2014 byly Logistické služby na míru. Zásadní roli v této oblasti logistiky hrají obaly. Ať už se jedná o estetickou stránku obalu či jeho funkčnost. Obě tyto vlastnosti mají velký význam při jeho návrhu a následné výrobě. Obal musí být nejen líbivý, ale také funkční. Nároky na obal se zvyšují, úspěšné obaly se stávají součástí výrobku. Neoddělitelnou součástí obalu je v dnešní době čárový kód. Jeho přínosy, ale také důsledky nekvalitního čárového kódu mohou být dalekosáhlé především pro výrobce.
Účastníci se sešli na 90 km dálnice D1 nedaleko sjezdu na Humpolec v areálu společnosti CTPark, která byla hostitelem workshopu zaměřeného na Logistické služby na míru. Jak zdůraznil ve svém úvodním slovu Ing. Miroslav Rumler z pořadatelské společnosti Reliant s.r.o., nebylo tomu náhodou. Právě společnost CTP Group staví nemovitosti „na míru“ svým klientům. Od konkurence se však odlišuje tím, že nemovitosti nejen navrhuje a staví, ale pak je nadále vlastní a managuje, proto jsou nemovitosti stavěny ve standartu, který je vyšší než u konkurence, aby dlouhodobě přetrvala jejich životnost. To ve své prezentaci společnosti CTP Group podotkl Jaroslav Kaizr, obchodní ředitel společnosti CTPark Humpolec.
„Obal by měl být tak dobrý jako předmět, který se skrývá uvnitř,“ tak zahájil svoji prezentaci Jan Činčera ze Studia Činčera, které se již dvacet let zabývá navrhováním a výrobou obalů. Vytvoření kvalitního a funkčního obalu je nejen o informaci, které firma na obalu prezentuje, ale jde především o hledání nejvhodnějšího materiálu. Důležitým materiálem se širokým spektrem využití, který se používá již stovky let, stále zůstává papír. Vývoj obalu právě reaguje na nový druh distribuce, kterým je internetový prodej, a tak lze předpokládat, že obalová technika zaznamená řadu významných změn, které budou představovat zajímavou výzvu hlavně pro návrháře a netradiční materiály.
Jednou z povinných informací, která v dnešní době musí být součástí každého obalu, je čárový kód. Na téma kvality čárového kódu promluvil Michal Bílý, obchodní ředitel společnosti GS1 Czech Republic, která je zájmovou, neziskovou organizací, zabývající se celosvětově čárovými kódy. Vývoj čárových kódů se v současné době ubírá dvěma směry. Na jedné straně je potřeba, aby nosič zaujímal co nejmenší prostor, na druhé straně v něm však musí být zakódováno co nejvíce informací. Nadále však zůstává, že kvalita čárového kódu je zárukou přenosu informací, a jeho nekvalitní zpracování má rozsáhlý vliv na celý logistický řetězec a především na samotného výrobce. 1,3 % kódů je nesnímatelných, z 90 % se jedná o čárové kódy na obalech produktů FMCG. Na první pohled se zdá toto procento celkem nepatrné, ve finále však může vést až k miliónovým dodatečným nákladům. Nejčastějšími faktory ovlivňujícími kvalitu čárového kódu jsou nedostatečný kontrast, nevhodná barevnost, nízká nebo rozdílná kvalita tisku, pozice na obalu, nesprávná velikost symbolu nebo nesprávné umístění symbolu.
Konkrétní nabídku obalových materiálů a doplňujících produktů představila Gabriela Fabiánová, obchodní ředitelka společnosti RAJAPACK. Tato společnost působí na trhu již více než 60 let a za dobu svého působení rozšířila portfolio svých produktů na více než 4 500 skladových položek pro ochranu, balení, přepravu či skladování zboží. Společnost RAJAPACK nabízí svým klientům kromě široké škály výrobků z katalogu také poradenství a zpracování produktů dle požadavků klienta přímo na míru.
Zástupci společnosti Sealed Air pak ze široké škály obalových materiálů názorně předvedli několik produktů. Jedním z nich je nafukovací obal pro výplň prázdného prostoru. Vaky pro vyplnění prázdného prostoru Fill-Air se nafukují na místě a lze je vyrobit v širokém rozsahu velikostí. V souladu s přístupem společnosti k životnímu prostředí SmartLife jsou vaky recyklovatelné. Dalším prezentovaným produktem byly pěnové obaly Instapak. Jedná se o roztažitelný pěnový vak, který produkt uzavře do pouzdra a poskytne okamžitou pružnou výplň. Nebo tvarované vaky pro opakované balení stejné části nebo produktu.
Po skončení přínosných a inspirativních prezentací se účastníci workshopu přesunuli na prohlídku výrobní haly společnosti BJS CZECH, výrobce nábytku, která patří do skupiny BJS Group a jejím hlavním odběratelem je společnost Ikea. Ve výrobní hale jim byla nabídnuta možnost prohlédnout si jednotlivé části výroby od lakování až po finální balení. Společnost BJS CZECH disponuje velmi vysokou kapacitou pro lakování plošných dílců kombinovanou technologií navalování a stříkání barev. Systém povrchové úpravy je založen na vodní bázi a UV lacích.
Prohlídka výrobní haly byla završením letošního druhého workshopu Reliant Expertního Klubu. Věříme, že i toto setkání na Vysočině přineslo užitečnou výměnu názorů a zkušeností mezi aktivními tvůrci i uživateli širokého spektra logistických služeb. Na další setkání odborníků a expertů z oblasti logistiky se můžeme těšit v září letošního roku.
Zdroj:Markéta Vojáčková