Zdroj: Archiv

[quote]Ke konci loňského roku propadlo v Česku 14.200 průkazů způsobilosti pro řízení lodí a členů posádek. Informovala o tom Taťána Sudová, která má na starosti správu dokladů osob na Státní plavební správě. Ke konci loňského roku vypršelo 15.500 starších průkazů a zhruba 1300 lidí si starší osvědčení nechalo vyměnit za nové.[/quote]

Důvody, proč si lidé v takto hojném počtu nechali průkazy propadnout, plavební správa nezná. Zatím ale neeviduje nikoho, kdo by kvůli neplatnému průkazu požádal o vydání nového. Do budoucna je ale pravděpodobné, že se takovéto případy vyskytnou, dodala Sudová.

Lidí, kteří v Česku mohou řídit loď, je podle evidence plavební zprávy zhruba sto tisíc. Většinu z nich v nejbližších letech výměna průkazů ještě čeká. Do roku 2020 má být vyměněno bezmála 70.000 průkazů k řízení plavidla nebo průkazů posádek.

Platnost dokladů vyprší vždy na konci roku, jako v případě první loňské vlny. V té byly mimo jiné měněny průkazy pro řízení velkých plavidel vydaných do 30. dubna 2004 a průkazy pro řízení malých a rekreačních plavidel vydaných před koncem roku 1984.

Výměna průkazů vyplývá z požadavků evropské směrnice. Lidé, kterým průkaz propadl, tak musí kromě žádosti o nový skládat zkoušky nezbytné pro jeho získání.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno