[quote]Německá letecká společnost Lufthansa a americký průmyslový konglomerát General Electric (GE) společně investují 250 milionů eur (6,8 miliardy Kč) do výstavby závodu na servis a údržbu vyspělých leteckých motorů v Polsku. Oznámili to včera zástupci vlády a obou společností.[/quote]

Závod se bude nacházet ve zvláštní hospodářské zóně na jihozápadě země, blízko města Lehnice. V provozu má být od roku 2018. Bude testovat a opravovat nejmodernější motory pro velké dopravní letouny Boeing 747-8, a to jak pro Lufthansu, tak pro další aerolinky. Očekává se, že nový závod vytvoří asi 600 nových pracovních míst.

Místopředseda polské vlády Mateusz Morawiecki označil nový projekt za vynikající a za velký projekt pro polskou ekonomiku. Polsko podle zástupců firem nabízí požadovanou kombinaci vysoce kvalifikovaných zaměstnanců, příznivého ekonomického prostředí a dobrého umístění, uvedla agentura AP.

Polsko v posledních měsících přilákalo několik zahraničních investorů z oblasti automobilového a leteckého průmyslu. V květnu německá automobilka Daimler oznámila, že chce na jihozápadě Polska vybudovat závod na motory. Výroba tam má začít v roce 2019. V listopadu pak britský výrobce motorů Rolls-Royce uvedl, že otevře na jihovýchodě Polska výzkumné a vývojové centrum, které zaměstná 3000 osob, upozornil server Thenews.pl.

Zdroj: ČTK