Zdroj: Tremblant

[quote]Pokud míříte na jarní prázdniny lyžovat do zahraničí, dejte si pozor na úseková měření a radary. V Německu, Rakousku nebo Itálii se můžou pokuty za rychlost jít do tisíců eur. Obsílka navíc může dorazit třeba s mnohaměsíčním zpožděním. Rychlost ale není jediný přestupek, za nějž hrozí sankce.[/quote]

„Loni jsme byli v Benátkách… Přišla mi pokuta po osmi měsících,“ uvedl pan Jiří.

Na severu Itálie překročil povolenou rychlost o jedenáct kilometrů, což znamená pokutu 45 eur. Tedy pokud viník stihne odeslat peníze do pěti dnů. Pokud ne, je to o 15 eur více. A když tak neučiní ani do 60 dnů, pak se účet vyšplhá na 100 euro, tedy v přepočtu 2700 korun.

„V Rakousku i Itálii ty pokuty jsou vysoké, například v Itálii při způsobení nehody je to až 4400 eur za rychlost,“ vysvětluje mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Petr Vomáčka.

To je v přepočtu asi 120 000 korun. V případě vážnějšího přestupku může šofér přijít v dané zemi i o body, nebo rovnou o řidičský průkaz. Rakouské radary pak nově sledují třeba i telefonování za volantem.

„Pevné kamery mohou řidiče pokutovat i za nepřipoutání se nebo absenci helmy na motorce,“ dodává Vomáčka.

V Rakousku si také dejte pozor na nízkoemisní zóny na dálnicích, kde vám kromě pokuty za rychlost hrozí i pokuta za znečištění životního prostředí. Vyjde na 2000 eur. Na Slovensku pak počítejte se zvýšeným počtem policistů přímo na silnicích.

Loni v létě na rychlou jízdu u slovenských sousedů doplatil český řidič mířící domů z Bratislavy. Uháněl rychlostí 219 kilometrů za hodinu, za což dostal pokutu téměř 22 000 korun.

Autor: Matěj Skalický – Český rozhlas