[quote]Malajsijské úřady zakázaly komerční provoz první domácí letecké společnosti, která při letech dodržovala nařízení islámu. Přepravce Rayani Air porušoval regulační pravidla pro bezpečnost a správné firemní řízení, a přišel proto o povolení provozovat komerční lety. Podle britské BBC to uvedl malajsijský úřad pro civilní letectví.[/quote]

Rayani Air zahájila lety loni v prosinci na dvou domácích linkách z Kuala Lumpuru. Využila tím rozšířené představy malajsijských muslimů, podle nichž byly dvě velké letecké katastrofy, které loni postihly společnost Malaysia Airlines, důsledkem „Alláhova hněvu“. V Malajsii se k islámu hlásí asi 60 procent z 30 milionů obyvatel.

Před startem se posádka a cestující Rayani Air modlili. V letadlech se nepodával alkohol ani jídla z vepřového a letušky byly oblečeny podle muslimských pravidel.

Úřad ale už před třemi měsíci lety Rayani Air pozastavil kvůli podezření, že přepravce nedodržuje pravidla pro přepravu cestujících. Během té doby úřad provedl u firmy bezpečnostní prověrku, v níž Rayani neuspěla. Firma podle úřadu „postrádá finanční a manažerské schopnosti potřebné k pokračování v provozu jako komerční přepravce“.

Rayani Air má dva letouny Boeing 737-400 s kapacitou po zhruba 180 cestujících, osm pilotů a 50 členů palubního personálu. Firma měla v plánu rozšířit přepravu na další vnitrostátní lety a později na lety do Mekky v Saúdské Arábii, hlavního poutního místa muslimů.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno