Dne 3. října vydala Evropská komise zprávu k ročnímu přehledu postavení malých a středně velkých podniků (MSP) v 28 státech EU za rok 2013. Zpráva vychází z časové řady 2008-2012, ale již s extrapolací dat roku 2013 a následně odhadu očekávání růstu do roku 2015. Zaměřuje se zejména na zotavování ekonomik z krize, pokud do ní státy EU upadly.
Ve výroční zprávě jsou informace i za státy přicházející v úvahu k vstupu do EU, ty ale byly ve sdělení Komise a také v tomto článku vypuštěny. Výsledky jsou shrnuty s přiměřeným zjednodušením (z cca 30 tiskových stran) v tabulce v příloze.
V nejúspěšnějších členských státech se krize malých a středně velkých podniků nedotkla podstatně úrovně ekonomiky buď vůbec, nebo jen v roce 2009, i když pak došlo v celém období do roku 2013 k určitým výkyvům.
V procesu zotavování se z krize došlo převážně k rychlému návratu k roku 2008 u přidané hodnoty (PH), nebo u počtu podniků, i když s nárůstem jejich počtu dost často klesal růst přidané hodnoty; růst zaměstnanosti (ZAM) byl zpravidla nejpomalejší.
Nejúspěšnější státem EU bylo Německo, v němž vzrostl počet MSP, objem PN i počet pracovníků ZAM 2008-2013 o téměř 20 %. Následovalo Rakousko, Švédsko, Belgie, Malta, Lucembursko, Francie a Spojené království. Jejich úspěch byl v tom, že snížily zátěže pro jednotlivé domácnosti, tím zvýšily důvěru spotřebitelů a následně domácí spotřebu.
Pokud jde o strukturu růstově příznivých sektorů, šlo především o služby výpočetní techniky a obchodování s nemovitostmi, (což může být odrazem i záporné stránky vývoje, protože může být následkem četných konkurzů a následně vzniku nových podnikatelských entit). Ale v řadě případů mezi tahouny obnovy patřila doprava a skladování – tedy logistika.
Pokud byla ve zprávě Komise uvedena podrobná data o zaměstnanosti, lze konstatovat, že jen výjimečně reagovaly stejně malé a střední podniky a velké podniky; velké společnosti častěji spojovaly restrukturalizaci a růst výroby s inovacemi, které vedly ke stagnaci či malému růstu zaměstnanosti.
K obnově na úroveň 2008 se přiblížilo 2013 Slovensko tak jako Česko v 98 % zaměstnanosti, počtem MSP je Česko nad Slovenskem, ale výší PH hluboce pod ním – Slovensko se tím dostalo před Česko. Ale i Polsko má lepší pozici – o málo horší v růstu MSP, se zhruba stejným schodkem zaměstnanosti jako ČR, ale s podstatně vyšším podílem PH. Staré koalici muselo dát velkou práci, aby se Česko dostalo do horší pozice, než všechny okolní státy, zejména při největší mezinárodní podnikatelské spolupráci s Německem; ještě v roce 2012, kdy se i ve všech dalších výše uvedených státech dovršovala obnova, se Česká republika propadla do recese. Zachránily nás jen volby, které vedly k obnově důvěry v budoucnost, doloženou zlepšením ukazatele ekonomického cítění a podnikatelského ovzduší.
2013: počet malých a středně velkých podniků (MSP), počet zaměstnanců (ZAM), přidaná hodnota (PN); podíl na přidané hodnotě a zaměstnanosti v soukromých podnikatelských nefinančních sektorech, útlum proti 2008 v počtu malých a středně velkých podniků, zaměstnanosti a přidané hodnotě, nejsou-li podrobnější údaje; přibližný rok počátku zotavování a jeho průběh v počtu MSP, ZAM, PH. V tabulce jsou u absolutních hodnot uvedeny minimální hodnoty (formulace „nad ….). V poznámkách jsou velké podniky označeny VP.
Zdroj:Doc. Ing. Antonín Peltram CSc.