Na počátku byla dvě jména – Roman Žák a Jaroslav Follprecht. První z nich je dnes předsedou představenstva a představil eLogistice.info, jaká byla cesta firmy, která dnes pracuje například pro PepsiCo, Denso, Miele a další významné nadnárodní firmy. Roman Žák získával své zkušenosti s řídícími procesy po studiu na vysoké škole také v globální poradenské a konzultační firmě, která patří mezi čtyři největší světové poradenské firmy ve své oblasti.
„Tehdy jsem nastoupil do menší dravé a pružné konzultační firmy, kterou záhy uvedená nadnárodní společnost koupila a zaváděla v ní korporátní standardy a pravidla. V tom okamžiku jsme s kolegou, který tam také pracoval, přišli na to, jakým způsobem nechceme, aby firma fungovala. Bylo tam hodně administrativy a složité a relativně pomalé rozhodovací procesy. To rozhodlo, a byl to hlavní důvod odchodu a založení vlastní firmy. Měli jsme tehdy zákazníka, který chtěl implementovat pouze určitou část procesů, například se jednalo o elektronickou komunikaci. Šlo o objednávky, dodací listy a další oběh elektronických dokumentů pro automotive. S tím byly spojené i čárově kódy a pohyb zboží ve skladu. Tehdejší zaměstnavatel tyto oblasti neměl ve strategii a nechtěl je řešit, proto jsme využili díry na trhu a začali ve své firmě, a to byl Aimtec. To se psal rok 1996.“
Jaké byly začátky?
„Měli jsme v jedné čtvrti nedaleko nádraží pronajaté dvě kanceláře a bylo nás šest. Dnes nás je více než sto a téměř všichni jsou u nás zaměstnaní na hlavní pracovní poměr. Značná část jsou Plzeňané, ale máme kolegy i z Prahy, Kladna, Jablonce a dalších měst.“
Protože jde o specifickou oblast, určitě programování a podobně, nabízí se otázka, co by měl umět zájemce, který u Vás žádá o práci, protože řídicích systémů je mnoho a určitě se tuto oblast nenaučíte ve škole?
„Netrváme tolik na formalitách, ale když zájemce vystudoval vysokou školu, to už o něčem svědčí, avšak není to jediná podmínka přijetí a úspěchu. Máme zde středoškoláky, kteří mají praktické zkušenosti a umí jít za svým cílem. Vhodný kandidát musí znát jazyky, především angličtinu, potažmo němčinu, protože řada našich zákazníků je z ciziny. Dále by měli rozumět tomu, co dělají naši zákazníci, to znamená logistika a výroba. Někdy jsou vhodnými kandidáty i bývalí zaměstnanci firem se stejným zaměřením, jako naši zákazníci, protože problematiku znají z druhé strany. A v neposlední řadě by měli něco vědět o řízení projektů a musí mít logické uvažování. Protože poskytujeme službu, která na dobrých lidech a odbornících stojí a padá, výběr našich zaměstnanců je pro nás klíčový.“
Jaký byl další vývoj firmy?
„Tehdy jsme měli jiné produkty, nabízeli jsme jiné služby než dnes. Vyžádal si to vývoj trhu. Postupně jsme mohli dělat s programy, které využívá automotive a firmy v něm, jako je BMW, Siemens, Bosch a další. Vývoj byl i u čárových kódů. Rukama nám prošly programy spojené s dávkovým čtením kódů, které nahradily on-line režimy, kdy jsou čtecí zařízení propojena s terminály, které shromažďují a zpracovávají data. Pokud vše dobře funguje, j dnes kontrola výrobků či zboží a jeho oběh naprosto bezchybný. Nemůže se, jako tomu bylo v minulosti, některé zboží naskenovat dvakrát nebo naopak se nemůže na nějaké zboží zapomenout.“
Od roku 1996, kdy byla firma založena, jste měl možnost sledovat vývoj hardwaru a především softwaru. Na jakém principu funguje oběh zboží?
„Pokud jde o náš vlastní software, který jsme sami vyvinuli a využívá jej řada firem, základem je unikátní manipulační jednotka, což by se dalo přirovnat rodnému číslu. Jedině tak lze sledovat všechny operace, které byly na výrobku provedeny, i pohyb zboží ve skladu. Technologie je dál z 90 % postavena na této jednoznačné identifikaci a je jedno, zda jde o technologii čárového kódu, QR kódu nebo RFID čipu. Původně jsme začínali s ERP systémem, následně přibyl i náš systém. Dále byla naše činnost rozšířena i o implementaci SAP ERP. Zároveň se věnujeme i implementaci plánovacího systému, který pochází z Japonska. Jde o systém pro plánování výroby a logistiky a kapacitně rozvrhuje výrobu, včetně kapacity strojů, zaměstnanců, ale i forem, uvažuje dostupnost materiálu a další aspekty, které ovlivňují výrobu. Jeho výhoda je, že je extrémně rychlý a dokáže přeplánovat výrobu během velmi krátkého času s respektováním všech omezení.“
Dá se i v této oblasti srovnávat minulost s dneškem a naopak?
„V devadesátých letech byla oblast IT zlatý důl, ale neuměli jsme z něj tehdy efektivně těžit. Měli jsme svým způsobem primitivní náčiní. Dá se to jen velmi těžko porovnat. Kdybychom před 17 lety uměli to, co dnes, jsme nejspíš globálním leaderem (smích).
Podstatné změny přinesla i v našem podnikání krize. Přinutila nás efektivněji implementovat, vyvíjet SW, obchodovat… Bylo nutné v co nejmenším počtu lidí co nejlépe zvládnout průchodnost systému dodávky. Dělali jsme změny ve všech oblastech podnikání, počínaje marketingem a konče vývojem produktů. Konkurence se přiostřila, v podstatě se již nevyplatí dělat stejné projekty jako dříve. Nedá se konkurovat cenou, ale spíše odlišnostmi… Proběhla řada změn a vše směřovalo k vyšší efektivitě a konkurenceschopnosti. Velmi pozitivně nás ovlivnila jedna zásadní zakázka, která proběhla v Kolíně, a to založení společnosti TPCA. S ní přišla řada japonských dodavatelů. Tyto firmy nás změnily i ve způsobu uvažování. Filosofie štíhlého řízení, kterou praktikují, se dá přenést i na řízení softwarové firmy. Zaznamenali jsme tak plýtvání, rezervy v efektivitě, kvalitě a podobně. To byl přínos přímo pro nás, ale následně se nám povedlo dodávat naše systémy mnoha firem z této oblasti.“
Co vše dodáváte zákazníkům, s čím se na Vás obracejí?
„Ve zkratce se to dá charakterizovat několika termíny. Jde o vše, co se týká výrobního a logistického procesu. Začíná to u procesního a organizačního poradenství, zjistíme a definujeme rezervy, kde se dá zlepšit stávající stav, co je nutné udělat pro rozvoj a začlenění potřeb zákazníka. Někdy se na nás obrací kvůli efektivitě, jindy při změnách skladu, pořízení nového softwaru. Následuje podle přání projekt, kde je definice potřeb (SRV, SW, HW) a potom podpora a další rozvoj (ITIL, servisní podpora, SLA garantované vyřešení, outsourcing), je toho doopravdy mnoho, co můžeme nabídnout.“
Co je pro Vás core bussines?
„Především pomáháme firmám lépe a efektivněji vyrábět – připravit podmínky k tomu, aby se oni mohli soustředit pouze na ten svůj proces s přidanou hodnotou, který by mohl pro zákazníka vydělávat peníze. Obslužná činnost pak musí být co nejlevnější, nejefektivnější a musí jej co nejméně zatěžovat. Dále je to snižování nákladů, zásob, pružnější reakce na změny výroby, skladů, eliminace plýtvání. U nás zákazník utratí milion a za dva roky s naším řešením uspoří či vydělá 3-10 miliónů, což není zanedbatelná částka. My tu úsporu neděláme za zákazníka, ale pomáháme mu jí definovat, takže si dokáže spočítat přínos. Snažíme se v poslední době ze všeho udělat produkt. Na řadu poskytovaných služeb máme šablony, platí to například u systému SAP, kde máme řadu nadstaveb a nových řešení, Vítězí, kdo dělá rychleji a levněji, je to o té již zmíněné efektivitě. Vítězí ten, kdo má připravena řešení, která odpovídají této filozofii a kdo je dokáže zákazníkovi nabídnout a rychle zrealizovat, protože to znamená zase pro něj rychlejší změnu ve výrobě a tím i kumulativně větší úsporu.“
V čem jste jiní oproti konkurenci?
„Jedno přísloví říká, že i ti malí a rychlí dokáží požrat ty velké a pomalé. My se snažíme konkurovat velkou specializací. Zaměřili jsme se zejména na výrobní firmy, kde shledáváme velké rezervy. Bývá to v určitých případech až 50 %. Většinou je to v oblasti organizace výrobní logistiky, kde vzhledem k určité zkostnatělosti a také tradičně silné pozici konstruktérů, jsou rezervy například ve formě zbytečných zásob rozpracovanosti, místa ve výrobě a je toho více. Firmy jsou většinou zcela pochopitelně soustředěny zejména na svůj výrobek, aby byl co nejlepší, nejmodernější a podobně, dnes je však potřeba pro tvorbu zisku vyrábět velmi efektivně a také je třeba umět pružně a levně realizovat změny ve výrobním programu a plánu. To vše lze podpořit vhodnou organizací výroby, a zde se neobejdete bez podpory moderních informačních technologií. IT služby však nejsou jen o produktech, ale zejména o lidech a o jejich řízení, což jsme si ověřili sami na sobě a na naší firmě. Nyní to umíme nadefinovat u ostatních a máme k tomu dostatek vlastních nástrojů. Ten vývoj jde ruku v ruce s rozvojem technologií. Dnes jsme schopní přesně evidovat pohyb veškerých zásob, měříme efektivitu strojů i lidí a jdeme do oblasti sběru dat přímo ze strojů, včetně technologických dat. Z těchto dat se pak také dá výrazně podpořit další oblast – kvalita. Eliminují se tak potíže. Všechny systémy máme v jednom a řešíme to jako celek. Musíme v tom být velmi rychlí a to jedna z našich konkurenčních výhod.“
Jak to máte s pobočkami u nás a ve světě?
„Dnes nic nebrání tomu, abychom naše globální zákazníky "servisovali" z jednoho místa, a to z Plzně. Nejdůležitější je sdílení know-how a kultury, a to jde nejlépe v jednom místě. Jdeme cestou projektových kanceláří a projekčních týmů, ale možná se v příštím roce dočkáme změny. Jedeme k našemu zákazníkovi a je jedno, zda sídlí u nás nebo v zahraničí.“
O co je v této době zájem mezi zákazníky?
„Je to stále řízení výroby. Je to také o tom, na co jsme zaměřili, co propagujeme, co umíme, koho oslovujeme.“
Jakým směrem se Váš obor bude vyvíjet?
„Bude záležet vždy na potřebách firem. Jiný je vývoj velkých firem a jiný je u těch středních a menších, na které jsme se zaměřili my. Pokud jde například o SAP, naše řešení vede v konkrétních modulech k jeho zjednodušení a zeštíhlení. Zde je neustále dostatečný prostor pro nová řešení. Jsme zaměřeni na výrobní a distribuční firmy. V nich probíhá neustále vývoj. Trend je jednoznačný. Více směřujeme do výroby, jsme blíže ke strojům a technologiím, zákazníci si přejí větší mobilitu, přesnost, hledáme společně s nimi nová a moderní řešení. Bude to o propojování systémů, aby jednotlivá zařízení a systémy spolu komunikovaly, aby se daly řešit jednotlivé položky v řízení, plánování i kontrole, aby si firmy nemusely kupovat složité programy a přesto měly dostatek informací, které povedou k optimalizaci. Nedávno jsem byl na konferenci, kde prezentovala firma Audi, která má systémy takové, že data z každého vozu se budou přenášet do centra, vyhodnocovat a je patrné, že výrobci aut vám budou zprostředkovávat další služby. Půjde to pravděpodobně tím směrem, že si přes tento systém budete moci vybrat čerpací stanici, stejně jako objednat místo v restauraci, budete mít připravené místo na zaparkování, někdo vám mezitím auto umyje a podobně. Nároky na komunikaci systému budou zásadní.“
Vy jste firmu spoluzaložil, a tak se nabízí otázka, jakými funkcemi jste prošel a zda se věnujete i činnostem týmu?
„Kromě toho, že jsem předsedou představenstva, jsem zároveň ředitelem divize SAP, takže mám velmi blízko k tomu, jak fungují jednotlivé projektové týmy. Jinak jsem byl ve firmě delivery manager a měl jsem i další funkce, podle toho, jak se firma vyvíjela.“
Co Vás na té práci baví?
„Je to bezpochyby svoboda, protože sami si určujeme směr, jakým jdeme. Rovněž je to i práce s lidmi.“
Máte rodinu a vidíte u ní podporu?
„Rodinu mám a zrovna nyní mně volala manželka, protože mám i další povinnosti, jdu vyzvedávat dceru z kroužku.“
A co volný čas?
„Je to rodina, ale i sport, přátelé, hudba, jídlo, příroda. Myslím, že nejsem v ničem výjimečný a vše to podle potřeby střídám, abych byl spokojený ve všem, co dělám.“
Posledních pár týdnů nás dělí od konce roku a to je čas bilancování, jak hodnotíte letošní rok?
„Letošní rok bude opět úspěšný. Jak z hlediska prosazování inovací a realizovaných projektů, tak i finančně. Víme to vzhledem k fungujícímu internímu informačnímu systému s přesností na stovky tisíc, i když profit je samozřejmě jen jeden z ukazatelů, které sledujeme.“
A výhledy?
„Firma má ambice více expandovat do světa. Budeme nadále posilovat firemní hrdost, protože výsledky máme, máme co nabídnout. Opět budeme tlačit na inovace, které nás posouvají dopředu. I nadále se chceme věnovat charitě, konkrétně podporujeme nadační fond Alzheimer. Pokud jde o mě, musím zvládnout další výchovu dospívajících dětí a ujet minimálně stejně kilometrů na kole jako letos.“