V Evropě má P3 pod správou nemovitosti o rozloze přibližně 1,5 milionů m2 a zároveň disponuje pozemky, které jsou podle územního plánu určeny pro další rozvoj a výstavbu přes 600 000 m2 skladových prostor. Zaměřuje se na poskytování prvotřídních služeb logistickým, distribučním a retailovým společnostem, stejně jako výrobním společnostem. Přehled o firmě jsme získali prostřednictvím Petera Bečára, výkonného ředitele PointPark Properties pro Českou republiku a Slovensko.
Kdy jste začali působit na našem trhu?
„„Společnost byla založena v roce 2001 v České republice pod názvem Pinnacle a začala se zabývat nákupem developerských pozemků a výstavbou logistických parků v celé střední a východní Evropě. V roce 2007 získala ve společnosti Pinnacle většinový podíl společnost Merrill Lynch a o rok později byla divize developmentu průmyslových nemovitostí a asset managementu prodána společnosti Arcapita Industrial Management, pobočce banky Arcapita Bank B.S.C. Ta se zabývá managementem investic do developmentu logistických parků. Společnost do roku 2008 působila zejména na území České republiky, s expanzí na Slovensko, do Polska a Bulharska byla v roce 2009 integrace do nové skupiny završena přejmenováním společnosti na PointPark Properties (P3). Od roku 2010 spravuje P3 také všechny investice do průmyslových logistických parků Arcapita Bank v Německu, Francii, Španělsku, Holandsku a Itálii.““
Jaká v té době byla konkurence a jaká je dnes?
„„Na trhu v naší oblasti podnikání působí relativně malé množství hráčů a jejich počet se v posledních letech nezměnil. I v krizi zůstala konkurence stabilní.““
Jaká je dnes situace na trhu s průmyslovými realitami potažmo sklady a logistickými centry?
„„Z pohledu investorů by se dalo říct, že je trh stabilizovaný. Ustálila se hladina poptávky po prostorách i hladina nabídky ovlivněná omezením financování spekulativní výstavby. Snížení nepronajatosti prostor vytváří z hlediska investorů a bank zájem o tento segment, protože z dlouhodobého pohledu nabízí stabilní a relativně vysoké výnosy. Z pohledu zájemců o průmyslové nemovitosti se trh posunul více směrem k výstavbě na klíč. To v případě České republiky považuji za standardní vývoj, protože trh se standardizovanými logistickými halami je téměř saturovaný a nové projekty ve většině případů vyžadují vyšší standard, respektive reflektují specifické požadavky klientů. Prostor pro výstavbu standardních logistických nemovitostí zatím zůstává zejména v silných regionech a v oblastech s nízkou mírou nepronajatosti, jako je například Praha.““
Co vše pro své klienty zajišťujete?
„„Mezi dvě základní oblasti naší činnosti patří správa nemovitostí a jejich výstavba. Správa průmyslových nemovitostí je klíčovým segmentem naší práce a základním pilířem fungování P3. Naším cílem je trvalý a dlouhodobý vztah s klientem a hledání a poskytování řešení, která přináší změny jeho podnikání v čase, ať už se jedná o optimalizaci provozu, rozšiřování či správu jeho prostor. Druhou oblastí, které se P3 věnuje, je budování nových průmyslových nemovitostí. Stavíme pro naše klienty projekty Build-To-Suit (development na míru do pronájmu) i Build-To-Own (development na míru do vlastnictví klienta). Úzce spolupracujeme s klienty při výběru pozemků a projekty navrhujeme v souladu s jejich obchodními potřebami a technickými požadavky. Aktivně vyhledáváme ideální lokality v rámci celé Evropy a vytváříme nové projekty pro další růst naší sítě logistických parků.““
Krize bezpochyby ovlivnila činnost řady firem, jak se dotkla Vás a Vašich klientů?
„„Oblast průmyslových realit byla krizí ovlivněna zejména z pohledu financování, na naší práci samotného toho až tolik nezměnila, protože i před krizí jsme přistupovali k naší práci velmi zodpovědně a precizně. Pro nás byla ekonomická krize příležitostí využít stávající strukturu a zrealizovat strategický plán s cílem upevnit naši pozici silného evropského hráče. O tom, že se nám to povedlo, svědčí i čísla pronajatosti našich nemovitostí, která za celou skupinu P3 činí 87 %, v regionu střední a východní Evropy dokonce 95 %. Myslím si tedy, že krize v naší oblasti vytvořila prostor pro zdravý a dlouhodobý růst našeho segmentu.““
Patříte mezi pět největších hráčů na trhu mezi developery a poskytovateli skladových prostor, jaký je návod na to, abyste si toto postavení udrželi, je to například výběr dobré lokality, hledání seriozních zákazníků, nebo výběr dobrých stavebních firem, které rychle a kvalitně staví za rozumnou cenu?
„„P3 je stabilní firma, která se za posledních 10 let na trhu dobře etablovala. Snažíme se, aby v nás klienti měli silného partnera, který poskytuje dlouhodobá řešení a vysokou kvalitu služeb. Dalším faktorem je určitě lokalita našich parků na strategických místech v ČR a i v celé Evropě a dobrá technická řešení našich nemovitostí. Věřím také, že máme výborný tým profesionálů, který je silně orientovaný na péči o klienta a umí flexibilně reagovat na jeho požadavky, doplněný o kvalitní služby silných lokálních a mezinárodních partnerů.““
Protože nejsem odborníkem ve Vaší oblasti podnikání, mohu předpokládat že si u Vás firma objedná sklad a vy mu vyberete lokalitu, vše zařídíte včetně pozemků a postavíte ji na klíč, anebo je to právě naopak, vy postavíte a pak hledáte nájemce.
„„Rozhodování o výstavbě nových skladů je daleko komplexnější, a to jak na straně našeho klienta, tak i z pohledu naší nabídky, ale v podstatě máte pravdu v obou případech. Někteří z našich klientů hledají řešení a osloví nás, abychom ho připravili – od analýzy lokalit, přes akvizici až po samotnou výstavbu. To jsou projekty na klíč, buď do pronájmu nebo do vlastnictví klienta . Ale také máme existující řešení nebo řešení v přípravě, která můžeme klientům nabídnout a tím urychlit jejich proces změny lokality. Zkrátka vytváříme řešení pro klientovu situaci.““
Představili jste hospodářské výsledky, jaké byly z Vašeho pohledu a jak si stojíte v rámci Evropy, to znamená – „pochválilo Vás vedení“?
„„Loňský rok byl pro P3 v ČR velmi dobrý – obsazenost našich logistických parků v České republice vzrostla z 88,3 % v roce 2011 na 96,2 % v roce 2012. Celkem jsme za loňský rok pronajali téměř 77 tisíc metrů čtverečních, byli jsme tedy čtvrtou nejúspěšnější zemí P3 v Evropě po Francii, Španělsku a Německu. Tento rok zatím také vykazuje dobrou tendenci, někteří velcí hráči – naši klienti – se rozhodli dále pokračovat v našich parcích anebo své působení zde rozšířit. Mohu zmínit například AutoKelly nebo Hopi v PointPark Prague D1. Pro nás jsou důležité dlouhodobé cíle, stabilita služeb a vztah s nájemci, a tak nás těší, že s námi klienti zůstávají v dlouhodobém partnerském obchodním vztahu. Jejich důvěra je pro nás na druhé straně zavazující a vytváří příležitosti pro další práci.““
Pojďme nyní blíže představit Vás. Jakými funkcemi jste prošel?
„„Do firmy jsem nastoupil v roce 2007 s jasným cílem rozvíjet naši společnost na Slovensku – byl jsem zodpovědný za rozběhnutí slovenské pobočky zejména v oblasti obchodu a pronájmu prostor. Jsem velmi rád, že jsem mohl zažít expanzi P3 v rámci Slovenska a že jsem dostal příležitost poslední tři roky vést i tým kolegů v České republice. Zodpovědnost a spolupráce se dvěma týmy ve dvou zemích s sebou sice přináší mnohé výzvy, ale na druhou stranu mi to umožnilo rozvíjet P3 v rámci většího regionu.““
Tím, že se staráte o Čechy a Slovensko, máte možnost porovnání. Jaký je rozdíl mezi těmito státy?
„„Rozdíly jsou výrazné. ČR patří v této oblasti mezi nejrozvinutější státy střední a východní Evropy, a to jak množstvím prostorů, které jsou zde k dispozici – více než 4 000 000 m2, tak i rozložením v rámci celé ČR – region Prahy zaujímá asi 40 % skladových ploch, ostatní plochy jsou v regionech. Je zde tedy velký prostor pro rozvoj společností v regionech. Vývoj na Slovensku byl pomalejší, Slovensko je mladší trh. Většina skladových prostor se soustředila do oblasti bratislavského regionu, kde je asi 80 % všech skladových prostor. V regionech je tedy menší nabídka, nejsou tam stabilizovaní developeři a logistické parky. A i když jsou v regionech zajímavé pobídky ze strany státu a levná pracovní síla, investorům se hůře hledají vhodné prostory pro své podnikání. Proto jsme před dvěma lety expandovali do regionu – v Žilině a Trnavě a věříme, že expanze bude pokračovat i dále na východ. ČR je tedy více dynamická, má větší a kvalitnější nabídku míst, ale věřím, že na Slovensko ještě přijdou další investice, které podpoří další rozvoj.““
Co Vás na této práci baví, co Vám přináší radost?
„„Mám rád kontakt s klienty, zajímá mě rozvoj P3 a našich služeb, práce s mými kolegy. Baví mě i to, že se naše aktivity podílejí na růstu společností a zlepšování prostředí okolo nás. Díky našim klientům mají naše investice už léta vliv na lokality v okolí našich průmyslových parků. Na jedné straně se jedná pro někoho možná jen o „obyčejnou“ halu, já ale na straně druhé vidím pracovní příležitosti, nové moderní pracovní prostředí a investice do regionu. V našich parcích v Evropě zaměstnávají naši nájemci tisíce lidí a každá pozitivní zpráva o jejich dalším rozvoji nás moc těší. Nedávno při otevírání jedné logistické haly společně se zástupci obce, poblíž které hala stojí, mi starosta té vesnice s nadšením říkal, že už ví o 6 lidech, kteří zde našli práci. To jsou věci, které mě na mé práci těší.““
To že jezdíte sice patří k Vaší práci, asi trávíte dost času na cestách, cestujete rád, anebo to berete jako nutnost k Vašemu povolání?
„„Cestování patří k našemu byznysu a je dané naší prací, která spočívá ve spolupráci s investory a je do velké míry ovlivněná globalizací.““