[quote]Ministerstvo dopravy dodalo dnes ráno další podklady k rozhodnutí o budoucnosti mýtného systému, které požadovalo ministerstvo pro místní rozvoj. Ministryně Karla Šlechtová (za ANO) před jednáním vlády řekla, že si podklady nechá posoudit svými právníky.[/quote]

MMR už minulý týden uvedlo, že ministerstvo dopravy musí doložit, že dělá vše pro to, aby se zbavilo závislosti na stávajícím dodavateli, firmě Kapsch. To je podle Šlechtové nezbytnou zákonnou podmínkou pro to, aby resort dopravy mohl obejít povinnost zadání řádné soutěže a zakázku zadat Kapschi napřímo.

Stávající smlouva s Kapschem vyprší na konci letošního roku a ministerstvo dopravy nestihlo najít pokračovatele provozu v řádném výběrovém řízení. Vláda se dnes proto vrátí k návrhu ministerstva dopravy na prodloužení smlouvy s firmou Kapsch o tři roky za zhruba šest miliard korun. S tímto postupem, jehož schválení vládě nedoporučily dvě vládní pracovní komise, nesouhlasí zástupci ČSSD a podmiňují další jednání souhlasem MMR.

„Dneska v 6:30 jsem obdržela dodatečné materiály, kde jsou uvedeny zápisy se stávajícím dodavatelem. Toto je věc, kterou nerozhodnu nyní, ale v průběhu vlády si to nechám zhodnotit mými právníky zakázkáři a následně se vyslovím na vládě,“ řekla Šlechtová.

Potřebuje čas na posouzení. Není tedy jasné, zda dnes kabinet přijme k mýtu konečné stanovisko.

Návrhem MD se minulý týden zabývala koaliční rada. Podle některých informací se členové vlády obávají toho, aby nebyly za rozhodnutí o prodloužení smlouvy s Kapschem trestně odpovědní. „Toto byla i má otázka,“ uvedla dnes Šlechtová. Podle jejího názoru vláda rozhoduje jako sbor a nese kolektivní odpovědnost bez ohledu na to, jak který člen hlasoval.

Prostřednictvím mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy. Za devět let provozu se na mýtném vybralo téměř 70 miliard Kč, přičemž za rok 2015 to bylo 9,7 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno