[quote]Města v Karlovarském kraji řeší podobu a způsob fungování městské hromadné dopravy. Smlouva o provozování MHD skončí letos Ostrovu, město společně s firmou Ligneta založí vlastní dopravní podnik. O podobné formě provozování hromadné dopravy nyní uvažují také města Sokolov nebo Cheb.[/quote]

„Vznik dopravního podniku už odsouhlasila rada města, pokud jej schválí i lednové zastupitelstvo, prozatím budeme provozovat dvě linky – vnější a vnitřní okruh Ostrovem. Autobusy nám bude pronajímat firma Ligneta, která bude mít v podniku poloviční podíl,“ uvedl starosta Ostrova Pavel Čekan (ČSSD).

V budoucnu by městské autobusy měly obsluhovat i Hroznětín, rekreační oblast Velký Rybník nebo Merklín, což by pro obyvatele těchto oblastí mohlo znamenat nižší ceny jízdného.

Motivací města pro založení vlastního dopravního byla možnost rozhodovat o výši jízdného nebo i získat lepší přístup k dotacím na vozový park. Na hromadnou dopravu město každoročně doplácí zhruba 1,2 milionu korun. Ztráta by i po založení dopravního podniku měla být přibližně stejná.

V Ostrově se s myšlenkou dopravního podniku byli inspirovat zástupci vedení Sokolova. Městu končí smlouva na provozování dopravního terminálu na konci letošního roku, smlouva o provozování MHD s firmou Autobusy Karlovy Vary v roce 2017. „Určitě i my budeme přemýšlet o tom, jestli budeme soutěžit provozování MHD, nebo jestli si to budeme provozovat vlastními prostředky. Musíme zvážit, kolik by vše stálo,“ řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec (ODS). Na MHD v současné době Sokolov doplácí 8,5 milionu korun, další peníze ale platí také Březová, Lomnice a Svatava, kam sokolovské autobusy zajíždějí.

Možnosti, výhody a nevýhody případného vlastního dopravního podniku chce prozkoumat i Cheb. Město dává nyní na provoz MHD společnosti Autobusy Karlovy Vary ročně 12 milionů korun.

„Zadali jsme si zpracování studie, která by nám měla říct, jestli by to pro město bylo výhodné. Na jedné straně by město mělo nějaké vstupní náklady, ale u nás nejde o moc autobusů, tak do deseti,“ řekl starosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD).

Budoucnost MHD aktuálně řeší také Mariánské Lázně. Město si nechalo zpracovat studii rozvoje MHD, projednávat ji bude únorové zasedání zastupitelstva. Otázkou bude především podoba samotných dopravních prostředků. Naftové autobusy jsou pro centrum lázeňského města nepřijatelné a město tak zřejmě bude volit některou z ekologických alternativ. V současné době ve městě fungují čtyři trolejbusové linky, město na MHD každoročně doplácí zhruba 11 milionů korun.

Vlastní dopravní podnik mají krajské Karlovy Vary. Dopravní podnik Karlovy Vary dostává od města ročně zhruba 70 milionů korun. Autobusy v lázeňském městě jezdí na stlačený zemní plyn. Společnost ale zajišťuje i další služby pro město i další zákazníky, například spravuje parkovací automaty a stará se o odtahy vozidel.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno