[quote]Irácká Basra je známá svou vysoce úrodnou půdou. Jedním ze způsobů, jak tuto úrodnou půdu chránit, je budovat město vertikálně. A přesně to představuje projekt města Bride (= nevěsta). Má své obytné prostory, školy, kliniky a dopravní infrastrukturu.[/quote]

Budování města vertikálně nejen zabrání dalšímu rozpínání městské zástavby v Basře, ale také umožní efektivněji využít životní prostor v jednom z nejrychleji rostoucích obchodních center na světě. Toto je vize AMBS Architects. Tento projekt zadalo přímo město Basra za účelem maximálního využití kapacity města a dokončen by měl být do roku 2025. Klíčovým bodem je právě Bride.

Tento projekt započal již v roce 2014, ale z bezpečnostních důvodů byl až dosud držen v tajnosti. Město vyroste na ploše 1 550 000 m2. Firma zatím objasnila, že se v tomto případě jedná spíše o vertikální město než jednotlivé věže a oznámila, že poroste do výšky 1 152 m.

Podle AMBS se jedná o „nový průlom ve všech myslitelných technických oborech, od budování inženýrských sítí až po vertikální přepravu a služby“. Celkem budou postaveny čtyři věže, jejichž výška se bude pohybovat od 244 m do 964 m, společně s několika „nebeskými zahradami“ a „nebeskými náměstími“. Strukturně se jedná o místo lépe přístupné a bezpečnější než klasické věže.

Bride je navrženo pro skutečný život, najdete tu kanceláře, úřady, hotely, celé obytné čtvrti, obchodní centra, náměstí, parky, zahrady a také železnici. Město otevře svou náruč všem, nejen svým stálým obyvatelům. Lidé se budou moci procházet četnými parky a promenádami, nakupovat, zajít si na jídlo.

Lidi zde bude přepravovat místní železniční dopravce. Každá věž bude mít svou vlastní „ulici“, kde najdou všechno potřebné, včetně železničních zastávek. Obslužnost bude probíhat prostřednictvím rychlých dvoupatrových výtahů, pro cestování mezi jednotlivými zónami poslouží výtahy o něco menší.

Zástavba by měla být přátelská vůči životnímu prostředí. Vygenerovaná energie by se měla okamžitě spotřebovat. Jednotlivé věže jsou situovány tak, aby si vzájemně stínily. Na jižní fasádě nejvyšší z věží se potáhne „závoj“, který zastíní plochu až 600 000 m2.

Tento závoj bude disponovat integrovanými hybridními solárními chladícími fotovoltaickými tepelnými články. K snazšímu ochlazování budovy poslouží voda.

Ředitel AMBS Marcos de Andres potvrdil, že tento plán byl schválen již v minulém roce. Kdy bude projekt dokončen, to zatím není známo. Podle předpokladů se tak stane, až k tomu budou vhodnější ekonomické podmínky.

[images type=“carousel“ cols=“four“ lightbox=“true“]
[image link=“21010″ image=“21010″]
[image link=“21011″ image=“21011″]
[image link=“21012″ image=“21012″]
[image link=“21013″ image=“21013″]
[image link=“21014″ image=“21014″]
[image link=“21015″ image=“21015″]
[image link=“21016″ image=“21016″]
[image link=“21017″ image=“21017″]
[/images]

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno