[quote]Dopravní podnik v Pardubicích příští rok nakoupí trolejbusy a autobusy na zemní plyn v hodnotě 100 milionů korun. Na bezemisní a nízkoemisní vozidla se pokusí získat dotace, řekl ředitel podniku Tomáš Pelikán.[/quote]

Dopravní podnik postupně zvyšuje podíl vozidel na alternativní pohon. Vozový park aktuálně čítá 125 vozů, z toho je 55 trolejbusů a 22 autobusů na zemní plyn, provoz je tedy ze 62 procent ekologický a bude se postupně ještě zvyšovat.

Ministerstvo pro místní rozvoj chce podpořit nákup bezemisních a nízkoemisních vozidel částkou 1,3 miliardy korun. Dopravci, obce a kraje mohou podávat žádosti do července.

„Musíme počítat s tím, že neuspějeme a v případě neúspěchu zvládneme vozidla koupit ze svého rozpočtu. Co já vím, o dotace se bude hlásit 12 až 15 dopravních podniků a nebudou to jen oni,“ řekl Pelikán.

Body navíc mohou žadatelé získat například tím, že propojí dopravou sociálně vyloučené lokality, železnici, vymění emisní vozidla za ekologičtější. Přednost budou mít i města, kde je výrazně horší kvalita ovzduší, dodal Pelikán.

Dopravní podnik má v plánu získat i evropské dotace. Rád by pořídil pět trolejbusů s trakční baterií, které by jezdily i mimo trolejové trati. Dosud trolejbusy se záložním zdrojem nevlastní.

Zároveň chystá projekty na prodloužení trolejbusových linek. Nové trolejové vedení by se mělo možná už letos či příští rok stavět od stanice Zdravotnické záchranné služby k Zámečku a od polabinského Kauflandu přes Trnovou do Ohrazenic. Náklady se odhadují na 37 milionů korun.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno