Zdroj: letiště Pardubice

[quote]Letištní meteorologická stanice v Pardubicích sleduje počasí nepřetržitě pětasedmdesát let. Za tu dobu meteorologové opakovaně vystřídali technické vybavení, jejich práce ale zůstala v podstatě stejná.[/quote]

Víc než dlouhodobé předpovědi je zajímají denní přehledy minutu minutě, aby piloti věděli, za jakých klimatických podmínek budou přistávat. Delší prognózy, jak bude za dva týdny, nedělají.

„Dáváme krátkodobé předpovědi, maximálně na 24 hodin. Piloty zajímá, jaká bude spodní oblačnost, horní oblačnost, jak se bude měnit dohlednost,“ řekl náčelník Oddělení letové meteorologie Pardubice Zdeněk Rudolf.

I když má Rudolf výhled na přistávací plochu, dívat se z okna, aby zjistil, jak je venku, nepotřebuje. Všechny údaje z družic a radarů má před sebou přehledně na několika monitorech. Ví, že pršet například přestane za deset minut. Je meteorolog synoptik, zajímá jej výhled počasí.

Jeho kolega Pavel Nevosád jako meteorolog pozorovatel naopak často pobývá před věží na své meteorologické zahrádce, kde má srážkoměry, moderní i jeden historický slunoměr, elektronické systémy na měření teploty, ale i sestavu se skleněnými teploměry.

„Ven chodím často a pozoruji počasí v přímém přenosu. Vím, jak je a jak bylo. Kolega ví, jak bude,“ řekl Nevosád.

Tým meteorologů má v Pardubicích deset členů, střídají se ve službě 365 dní v roce. Piloti od nich mají informace, zda se kromě snížené dohlednosti v oblačnosti nevyskytuje mrznoucí mrholení, v létě při bouřkách elektronické výboje, turbulence nebo kroupy.

„Nám tady na zemi nevadí, že je húlava, ale zvýšení rychlosti větru je pro piloty velmi nebezpečné, horizontální osa víru působí na letadlo, jinak řečeno s ním může bouchnout o zem,“ řekl Rudolf.

Data, která meteorologové shromažďují již tři čtvrtě století, neslouží jen pro letový provoz v Pardubicích. Výhledová a klimatický data o počasí slouží letištím na celém světě, pardubičtí meteorologové si totiž vyměňují data s kolegy z jiných letišť. A když hlásí v rádiu, jaké je v Pardubicích počasí, údaje pocházejí právě z pardubického letiště, dodal Nevosád.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno