[quote]Na seznam evropsky chráněných území přibude kaňonovité labské údolí. Vláda schválila příslušné nařízení, které navazuje na květnové rozhodnutí kabinetu v této záležitosti. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec. Připomněl, že Evropská komise požadovala zařazení i luk u Přelouče, což vláda už dříve odmítla.[/quote]

Doplňuje se jedna ze dvou požadovaných lokalit a zároveň čekáme na stanovisko komise k tomuto rozhodnutí,“ uvedl Brabec.

Brusel již rozhodl o zahájení řízení s ČR pro porušení evropského práva kvůli vynechání chráněných lokalit na Labi. Jde o první fázi několikastupňového řízení. „Lze důvodně předpokládat, že komise shledá doplnění národního seznamu EVL jako nedostatečné a velmi záhy posune infringementové řízení do dalších fází,“ upozornilo MŽP v důvodové zprávě k předloženému materiálu. Řízení může směřovat až k evropskému soudnímu dvoru.

Stát by mohl v krajním případě dostat jednorázovou pokutu dva miliony eur (54 milionů Kč) a platit by musel penále 10.000 eur denně (zhruba 8,37 milionu Kč měsíčně) do té doby, než by lokality do seznamu zařadil. Rovněž hrozí, že pokud se požadované lokality na seznam nedostanou, může vnitrozemská vodní doprava přijít až o sedm miliard korun z evropských dotací.

Kabinet začátkem května schválil, aby se na seznam přidalo kaňonovité labské údolí, vyškrtl z něj ale unikátní bahnité náplavy, místo v řece, kde roste specifická vegetace. Variantu bez náplav navrhlo ministerstvo dopravy kvůli plánovanému děčínskému jezu. Ředitel ekologické organizace Beleco Jan Dušek rozhodnutí kritizoval, podle něj kabinet vyřadil nejvíce ohrožené území v takzvané lokalitě Porta Bohemica.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno