[quote]Ačkoliv si mnoho uživatelů myslí, že data nahraná na cloud se vyskytují pouze na síti, ve skutečnosti mají svá fyzická úložiště. Data centra jsou strategicky rozmístěna po celém světě a každý z nich je připojený na určité servery. Tato data centra spotřebovávají spoustu energie a rychle se zahřívají, je proto nejlepší je umisťovat do solidně zalidněných oblastí. Vyhovět všem těmto požadavkům je o přístupu konkrétní společnosti. Microsoft nedávno oznámil, že zvolil přístup úplně jiný a nový – umístil nejmenované data centrum na dno moře.[/quote]

Společnost v rámci projektu Natick zabudovala datové úložiště do vodotěsné nádoby o hmotnosti 17 237 kg a rozměrech 3 x 2 m. Nádoba byla umístěna asi 0,8 km od pobřeží USA do Tichého oceánu. Jednotka spotřebovala přibližně stejné množství energie jako 300 stolních počítačů.

Jednotka byla ponořena v srpnu loňského roku a byla pod vodou celkem 3 měsíce. Veškerá pozorování a zásahy byly prováděny na dálku ze břehu. Chlazení probíhalo přirozenou cestou – tedy ledovou vodou v oceánu. Vzniklé teplo bylo poté pomocí tepelných výměníků odvedeno na vnější ocelovou skořápku jednotky. Jednotka byla vybavena svým vlastním zdrojem elektrické energie, ačkoliv by zde lepší využití nalezly též alternativní a obnovitelné způsoby napájení.

Velká část populace žije v pobřežních oblastech a umístění datových center pod moře by uživatelům přineslo jistý uživatelský komfort. Takové podmořské datové centrum nezabírá místo na pevnině, ale přesto je uživatelům blízko. Rychlost načítání totiž závisí také na vzdálenosti od takového centra.

Konstrukce celé nádoby trvala pouhých 90 dní a provozuschopná byla téměř okamžitě, a to bez jakýchkoliv dodatečných úprav a konstrukcí.

Nová testovací nádoba je rozměrově 4krát větší a pod mořem by měla být umístěna po celý rok. Jednotka by měla být až 20krát výkonnější a napájena by měla být s využitím obnovitelných zdrojů. Taková datová centra by prý mohla vydržet pod mořem až 5 let.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno