[quote]Dnes si dopřejeme snídani s výkonným ředitelem Svazu spedice a logistiky Janem Eklem. Svaz spedice a logistiky byl oficiálně založen v roce 1991 pod názvem Svaz spedice a skladování, ke změně názvu na nynější podobu došlo v roce 1998. V současnosti má 198 členů. Svaz spedice a logistiky dlouhodobě a aktivně podporuje české spediční a logistické společnosti. Spolupracuje také se zahraničními subjekty. V roce 1992 se SSL stal řádným členem mezinárodní speditérské organizace FIATA.[/quote]

Svaz spedice a logistiky byl založen před téměř 25 lety a po celou dobu své existence pomáhá spedičním a logistickým společnostem se prosadit. Výkonný ředitel SSL Jan Ekl nám v rozhovoru prozradil, jakých úspěchů SSL dosáhl a kolik má již členů. Vyjádřil se také k problematice nedostatku kvalifikovaných pracovních sil v logistických a technických oborech a jak se k tomu staví sám SSL. Samozřejmě vyjádřil také své stanovisko ohledně aktuálního dění v Německu. Na závěr nám prozradil, zda si ve své zálibě ve fotografování vybírá také logistická témata.

Jak se v poslední době dařilo SSL? Zaznamenal nějaké úspěchy? Kolik máte aktuálně členů?

SSL je dobrovolná organizace, existující od roku 1991. V současné době máme 198 členů, já je dělím na pravověrné, tj. firmy logistické a spediční, kteří tu činnost vykonávají, a „ostatní“, tj. školy logistiky, Universita Pardubice, Advokátní kanceláře logistiky, IT firmy, pojišťovací makléře atd.

Máme firmy od nejmenších až po velké kolosy, ale SSL je především zaměřen na podporu těch menších a středních firem, které nemají zázemí velkých společností (právní odd., obchodní odd. atd.).

Počet se drží stále kolem 200 členů, to je jistý úspěch, protože cítíme, že se nám práce daří, a to, co firmám nabízíme, je podle jejich potřeb.

Takže myslím, že se nám daří dobře, děkuji za optání, nicméně na hodnocení je třeba se ptát členských firem, aby bylo jasno.

Nedávno proběhl veletrh v Mnichově, jak ho hodnotíte? A podařilo se českým zástupcům zaujmout?

Organizace české společné exposice byla letos velmi povedená. Umístění v hale B5 bylo strategické. Řešení více otevřených postů jednotlivých firem bylo všemi pochvalně komentováno.

Program Českého dne se podle našeho názoru také povedl, potkali se tak zástupci všech oborů logistiky. Pozvání přijali i hosté z přístavů Hamburg, Terst, Koper, zahraniční spediční a logistické firmy a zástupci obchodních firem.

Měli jsme vysokou účast cca 200 osob a možná průběžně i více. Účast generálního konzula z Mnichova pana Miloše Čoupka a ředitele z Messe München pana Stefana Rummela dodaly našemu odpoledni vážnost a ten potřebný punc oficiality.

Není samozřejmě jednoznačné, že by všichni udělali kontrakty na místě, to ne, ale i přes virtuální komunikaci ukazuje veletrh, kde jsou všichni pohromadě a mluví spolu, že osobní kontakty otvírají možnosti rychleji než internet. Myslím, že můžeme zvolat společně jako ve francouzské historii „Král je mrtev, ať žije král„ tedy „T+L 2015 skončil, ať žije T+L Mnichov 2017!“

Jan Ekl, SSLProbíhá Rok průmyslu a technického vzdělávání. Dá se říci, že se daří naplňovat cíle tohoto projektu?

SSL dlouhodobě podporuje vzdělávání mladých speditérů. Mnoho let funguje náš vzdělávací projekt Spediční expert. Má čtrnáct modulů, podle jednotlivých druhů dopravy, celní, IT, pojištění atd. O vzdělání je stálý zájem, ne tak velký, jak bychom si představovali, nicméně stále funguje. Připomínám, že osnova je dána mezinárodní speditérskou organizací FIATA sdružující 105 národních speditérských asociací, vždy jedna za každou zemi. Za ČR je členem FIATA právě SSL ČR.

Osnova je dána, a aby byla správná a aktualizovaná, je povinnost SSL každé 4 roky naše studijní materiály a systém vyučování obhájit, což je zkouška, kterou musím skládat komisi FIATA já.

Chystáme se více inzerovat tento projekt a především spedičním firmám ukázat, že absolventi tohoto vzdělávání obor znají. A že se vyplatí je přijmout do firem.

Kde podle Vás tkví základní problém v nedostatku mladých zájemců o logistické obory?

Podle mě je logistika a spedice a mezinárodní doprava dostatečně zajímavý obor a bude tady stále. Protože obchod sice můžete udělat virtuálně, ale zboží je třeba dopravovat po světě fyzicky.

Možná není hned od počátku obor zajímavý okamžitým výsledkem. Není to tak jednoduché jako prodávat trička, tedy koupit za 5 a prodávat za patnáct. Po získání základních návyků a znalostí v práci speditéra znamená variabilitu, setkávání s lidmi, odbornost, cestování. Navíc je tu možnost poznat úžasnou techniku, lodě, kamiony, letadla, telekomunikační technologie atd. Je třeba však něco umět.

Zaznamenáváte větší zájem logistických společností spolupracovat se školami? 

Myslím, že tato praxe se začíná rozvíjet. Spediční a logistické firmy začaly v mnoha případech podporovat naše projekty Mladý speditér a Spediční expert, za což jim patří velký dík. Podporují také soutěže pořádané logistickými středními školami, např. soutěž „Logistik junior“ pořádané školou SOŠ logistickou v Dalovicích.

Nabízejí školám odborné vedení, prezentace a sponzoring.

Věřím, že takto se dají najít ve „ speditérském dorostu“ budoucí odborníci logistického oboru.

Jak hodnotíte dopravně-logistický vývoj v Německu? Konkrétně mýtný systém nebo minimální mzdu?

Velký problém je minimální mzda v Německu. Podle nás je to výmysl neslučitelný s Evropou, právně ani celně, ani politicky. Proti tomuto rozhodnutí je třeba zásadně oponovat. Velký dík patří ČESMADu Bohemia, který vede na všech frontách českých i zahraničních argumentační kampaň proti tomuto německému zákonu.

6224_ssl.jpg

SSL pořádá nejrůznější exkurze. Můžete nám říct o nezajímavějších za poslední dobu?

My jsme našli heslo: „Lépe jednou vidět, než se o tom 3x učit„ a snažíme se plnit toto rozhodnutí. Vozíme speditéry především do námořních přístavů, neboť mnoho pracovníků firem vyplňuje stále B/L a přitom neviděli kontejnery v přístavu, lodě, jeřáby, systémy atd. Ročně vyvezeme na komentované odborné exkurze do přístavů Hamburg, Lübeck, Rotterdam, Antverpy a nově Bremerhaven, Terst či Koper cca 120 účastníků. Navštíví terminály s posledními technologiemi, vyslechnou prezentace z vedení přístavů, speditérů a rejdařů. Mohou si na věci „šáhnout“.

Co SSL chystá v nejbližší době?

Chystáme tradičně semináře ve spolupráci s Dopravními novinami na téma Celní kodex, Minimální mzda Německo a další.

Máme systém 10 pracovních skupin SSL, které se pravidelně potkávají pro diskuzi na daná témata.

Pro příští rok plánujeme společnou českou exposici na Transport a Logistics Shanghai 2016.

V minulém rozhovoru jste zmínil fotografickou zálibu. Fotíte také logistické prostředí a zajímavosti? Máte například nějakou fotografickou sbírku?

No to jste mě zaskočila, vlastně rád fotografuji lidi na svých cestách. Najdu v archívu určitě hodně fotografií z logistického prostředí, lodě, kontejnery, letadla, sklady, ale organizovaně takovou sbírku nemám. Je to však skvělý nápad a myslím, že bych mohl sbírku uspořádat a doplnit.

Chtěl byste ještě dodat nějaký svůj postřeh, něco, na co jsme se nezeptali?

Příští rok bude mít Svaz spedice 25 let trvání, doufám, že členské firmy budou i nadále spokojené s prací svazu, který se vlastně už bude jmenovat „spolek“ podle nového obč. zákoníku.

Děkuji všem za přízeň, nápady a spolupráci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno