[quote]Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podporují záměr uzavřít investiční smlouvu mezi vládou ČR a americkou společností GE Aviation. Firma chce v Česku postavit továrnu na výrobu turbovrtulových motorů. Jde o projekt zhruba za 9,5 miliardy korun. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí MPO František Kotrba.[/quote]

„Jde o projekt v odvětví s vysokou přidanou hodnotou. Jeho realizace bude znamenat vedle zahájení výroby nového typu moderních leteckých motorů v ČR a nových příležitostí pro vysoce kvalifikované pracovníky také zvýšení tuzemského výzkumného potenciálu,“ sdělil Kotrba.

Na vývoji motorů se má podle něj významně podílet České vysoké učení technické, součástí projektu má být vývojové centrum.

Americká společnost chce v Česku vyrábět ročně zhruba 500 motorů pro malá a střední letadla. Výrobu chce zahájit nejpozději v roce 2020.

Podle Kotrby by investice posílila spolupráci mezi investory a českými vědeckovýzkumnými institucemi.

„Může také přispět ke změně tradičního schématu, kdy nadnárodní firmy v České republice zavádějí výrobu, ale výzkum a vývoj realizují jinde,“ dodal Kotrba.

O projektu jednala začátkem června koaliční rada. Podle informací serveru Neovlivní.cz se ministerstvo financí dožadovalo úprav smluv. Američané proto zvažují, že projekt přesunou do Polska nebo na Slovensko. O výstavbě továrny jednal v březnu v USA premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který krátce předtím podepsal s americkou společností memorandum o spolupráci.

Podle zdrojů deníku E15 by továrna měla vyrůst u pražského vojenského letiště Kbely nebo v Klecanech poblíž Aera Vodochody.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno