[quote]Ministerstvo dopravy bude o dalším provozu a rozvoji registru vozidel jednat se současným provozovatelem, společností ICZ. Chce tím podle dnešního vyjádření zajistit ochranu utajovaných informací v systému, který je součástí kritické informační struktury státu. Ministerstvo sice na provoz registru vozidel vypsalo otevřenou soutěž, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale loni zrušil už druhý tendr. Ministerstvo proto nyní hodlá využít institut zadání zakázky mimo režim zákona.[/quote]

„Ministerstvo dopravy tento postup konzultovalo s Národním bezpečnostním úřadem a bezpečnostními složkami a získalo jejich souhlasná stanoviska. O zadání dalšího provozu registru vozidel bude ministr dopravy Dan Ťok v nejbližší době informovat vládu,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Antimonopolní úřad tendr zrušil proto, že ministerstvo neupřesnilo charakter podrobných technických informací o neveřejné části současné aplikace registru. Tyto informace měly být poskytnuty jen vítězné firmě až po podpisu smlouvy. Firmy, které se o zakázku ucházely, ale nemohly podle ÚOHS vyhodnotit dopad těchto informací na cenu zakázky. Podle úřadu tím ministerstvo porušilo zásadu transparentnosti. Systém chtělo provozovat pět firem.

Ministerstvo ale trvá na tom, že z důvodu ochrany utajovaných informací je nezbytné neveřejnou část registru zachovat.

„Nelze ji zároveň popsat tak, aby všichni uchazeči měli kompletní představu o předmětu soutěže a mohli podat kvalifikovanou nabídku,“ uvedl Ťokův úřad.

Ministerstvo proto nyní využije institut zadání zakázky mimo režim zákona, což podle něj v takových případech umožňuje zákon o zadávání veřejných zakázek. V minulosti ze stejných důvodů resort tímto způsobem zadal i provozování registru řidičů.

„Cílem zakázky na další provoz registru vozidel je především zajištění bezproblémového chodu systému na obcích s rozšířenou působností. Systém v současné době funguje spolehlivě, bez výpadků, které by komplikovaly práci úřadů,“ uvedl ministr Ťok.

Ministerstvo bude také usilovat o zlevnění dnešních cenových podmínek, dodal.

Centrální registr vyřizuje žádosti spojené s přihlašováním a odhlašováním automobilů. Kvůli zrušenému tendru ministerstvo už dříve prodloužilo smlouvu na provoz registru o 18 měsíců se společností ICZ za 45 milionů korun. Pokud by soutěž antimonopolní úřad nezrušil, mohlo ministerstvo na správě systému ušetřit. Společnost O2, která podala v soutěži nejnižší nabídku, za tříleté období požadovala zhruba 40 milionů korun.

Dosavadní provozovatel ICZ nahradil dřívějšího provozovatele, firmu ATS Telcom. Ta systém spravovala od léta 2012, kdy registr přešel z agendy ministerstva vnitra pod ministerstvo dopravy. Komplikovaný přechod z jednoho úřadu na druhý způsobil dlouhé fronty žadatelů o změny v registru na přepážkách.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno