Zdroj: Archiv

[quote]Ministerstvo dopravy má problém získat nové zaměstnance, a to hlavně odborníky na obory jako jsou informační technologie. Na vině jsou podmínky, které jim podle služebního zákona může nabídnout. Například výběrové řízení trvá dva měsíce, nástupní plat je kolem 20.000 korun a uchazeče čeká ještě půlroční zkušební lhůta. Poslancům z hospodářského výboru to řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček, když představoval loňské hospodaření úřadu.[/quote]

Základní problém vyplývá z toho, že služební zákon v podstatě jednak předepisuje proceduru výběrového řízení, která i když se všechno uspíší, trvá relativně dlouho, zhruba dva měsíce,“ řekl Čoček. „Druhá věc je, že lidé nastupují za základní mzdu v jejich tabulce, kdy to znamená, řekněme v nějakém průměru, zhruba 20.000 korun,“ dodal. Nabízené podmínky jsou tak při současném stavu trhu práce podle jeho názoru nezajímavé.

Fakticky to znamená, že lidé s praxí, zejména dlouhodobější, ať už v oblasti stavebnictví, v oblasti IT nebo v oblasti práva se prostě do těch výběrových řízení nehlásí,“ řekl.

Ministerstvo dopravy má neobsazeno 40 pozic, což je pod deseti procenty pracovních míst. Neobsazena jsou i místa na odborech správních řízení, kde se řeší třeba pokuty, i místa kontrolorů staveb, ta se však podle náměstka špatně obsazovala i před schválením služebního zákona. „Když chceme člověka, aby nastoupil za 20.000 korun, tak ho prostě nenajdeme,“ řekl Čoček poslancům. „Řeší to celá státní správa, není to problém pouze ministerstva dopravy,“ poznamenal.

Předseda výboru Ivan Pilný poznamenal, že na tyto problémy se služebním zákonem výbor naráží neustále. Stát se už podle něj blíží k bodu, kdy bude státní správa paralyzována tím, že nebudou lidi. Přijímat však další usnesení, že je třeba se služebním zákonem něco udělat, už asi nedává smysl, poznamenal.

Už loni v listopadu si na stejný problém před výborem postěžovala předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Důvodem je podle ní hlavně nový služební zákon, který neumožňuje dát novým zaměstnancům víc peněz. Výbor se tehdy shodl, že služební zákon ztěžuje zaměstnávání špičkových odborníků, a požádal vládu, aby situaci neprodleně řešila.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno