[quote]Ministerstvo dopravy požaduje od vlády souhlas s převodem sta milionů korun ze zisku Řízení letového provozu (ŘLP). Podle návrhu má 60 milionů korun připadnout do rozpočtové kapitoly ministerstva dopravy, zbylých 40 milionů půjde na náklady spojené s výcvikem armádních leteckých dispečerů. Vyplývá to z materiálu pro dnešní jednání vlády.[/quote]

Část zisku leteckých dispečerů plyne na provoz ministerstva dopravy dlouhodobě. Umožňuje to takzvaný fond zakladatele, jehož prostřednictvím peníze po souhlasu vlády do rozpočtu úřadu plynou. Na co konkrétně ministerstvo peníze od leteckých dispečerů využije, materiál neuvádí. Ministerstvo platí například objednávku rychlíkových spojů na železnici, správu registrů včetně registru aut a pořizování registračních značek.

Leteckým dispečerům podle posledních zveřejněných dat v roce 2015 meziročně klesl zisk o téměř 130 milionů korun na 407 milionů korun. Tržby vzrostly o zhruba 300 milionů na 3,7 miliardy korun. Důvodem poklesu zisku byla skutečnost, že do výsledků roku 2014 se významně promítl prodej domu na Smetanově nábřeží v Praze. Loňské výsledky zatím nejsou k dispozici.

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky vznikl v lednu 1995. Poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru nad Českem a na letištích Praha – Ruzyně, Brno – Tuřany, Ostrava – Mošnov a Karlovy Vary. Na letecký provoz v Česku dohlíží 232 dispečerů.

Stát získává peníze i z dalších firem, které vlastní nebo v nich má účast. Mezi společnosti vyplácející státu největší dividendu patří ČEZ, MERO ČR, ČEPRO, a Český Aeroholding. Například ČEZ loni do státního rozpočtu odvedl 15 miliard korun. Aeroholding, který sdružuje firmy z letectví se státní účastí, ze zisku za rok 2015 státu loni vyplatil 306 milionů korun.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno