[quote]Měřit emise u automobilů budou moci jen stanice technické kontroly (STK), samostatné měřicí stanice zaniknou. V tiskové zprávě o tom včera informovalo ministerstvo dopravy, podle něhož připravovaná změna vyplývá z evropské směrnice. Členské státy ji musejí do svého právního řádu převést do května 2018. Tuzemský úřad nicméně chce tuto novinku zavést během příštího roku spolu s rozvolněním pravidel pro vznik nových STK. V Česku funguje přibližně 370 stanic technické kontroly a 1800 stanic měření emisí.[/quote]

Zánik samostatných měřících stanic ale nebude tak rychlý. Podle Asociace emisních techniků a opravářů (ASEM) totiž budou mít tato pracoviště podle doporučení směrnice EU pětiletou lhůtu na rozšíření svých služeb právě o pracoviště technické kontroly. Samostatně by mohly existovat do roku 2023, uvedla na svých internetových stránkách asociace.

Podle předsedy Profesní komory STK Michala Cuce evropská směrnice přímo nenařizuje žádnou povinnost otevřít trh s prováděním technických prohlídek. „Propojení se stanicemi měření emisí lze i jiným způsobem,“ sdělil Cuc.

Nové stanice technické kontroly dosud povolují pouze krajské úřady, ministerstvo chce ale trh otevřít konkurenci a zjednodušit tím přístup řidičů k pravidelným kontrolám. „Chceme, aby se zvýšil počet stanic technických kontrol tam, kde aktuálně motoristům mohou chybět. STK budou tím pádem dostupnější a objednací lhůty se zkrátí. Díky tlaku konkurence by mohlo dojít i ke snížení cen,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Otevřené nové stanice technického provozu se podle ministerstva nyní zpravidla odvíjí od počtu registrovaných vozidel v daném správním obvodu. Tato čísla ale nemusí být vždy vypovídající, vozidla registrovaná v určitém obvodu vůbec nemusí být v tom samém obvodu provozována, a nemusí zde tedy ani absolvovat technickou prohlídku.

Obě změny by podle ministerstva dopravy měly především zvýšit komfort řidičů. „Povinně jednotné místo pro měření emisí i absolvování technické prohlídky umožní absolvovat obě povinné procedury najednou, otevření trhu STK pak umožní rozšíření těchto služeb tak, aby se šoféři nemuseli na technické prohlídky objednávat s velkým předstihem,“ uvedlo ministerstvo.

Velkou změnou pro fungování stanic technické kontroly byl i letošní leden, od kdy začala platit povinnost pořizovat z technických kontrol obrazový materiál. Během prvních dnů provozu nového elektronického systému, do kterého se měly záznamy nahrávat, si ale technici stěžovali na občasné výpadky a na chybějící data z předešlých kontrol.

Pořizování obrazového záběru kontrolovaných vozidel spolu s označením data, kdy byla tato vozidla kontrolována, má omezit podvody. Jde zejména o situace, kdy potvrzení o kontrole v minulosti získávala i vozidla, která na ní fakticky nebyla,“ uvedlo tehdy ministerstvo dopravy.

Předseda Profesní komory STK Cuc je ale přesvědčen, že povinná fotodokumentace aut neřeší problém kvality prováděných prohlídek. „Dokud stát nebude moci zabezpečit možnost ovlivnění práce technika STK zákazníkem, pak nelze o deregulaci trhu propojením se stanicemi měření emisí vůbec uvažovat,“ dodal Cuc.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno