Zdroj: pixabay.com

[quote]Ministerstvo pro místní rozvoj přispělo městům a krajům 223 miliony korun na zavedení chytrých zastávek, informačních panelů pro cestující a dalších telematických zařízení. Největší příspěvek z Integrovaného regionálního operačního programu IROP získal Jihomoravský kraj pro projekt elektronického odbavování cestujících (42,5 milionu Kč) a město Kladno pro zavedení telematických aplikací pro svoji MHD (26,7 milionu Kč). Na dnešním setkání s novináři to řekl náměstek ministryně pro evropské programy Zdeněk Semorád.[/quote]

Největší počet z 15 podpořených projektů připadá na výstavbu informačních systémů, které cestujícím řeknou, kdy mu přijede spoj a u kterého nástupiště zastaví, uvedl Semorád. Příkladem může být například informační systém správce kolejí, Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Jejich projekt sbírá informace z množství existujících drážních informačních systémů a cestujícím je předkládá v ucelené podobě, řekl ředitel odboru řízení operačních programů Rostislav Mazal. Celostátně působící SŽDC byla mezi příjemce krajských dotací zařazena proto, aby informační systémy na železnici nezaostávaly za krajskou a městskou dopravou, což by pro cestující přestupující na vlaky představovalo velké komplikace.

Na výstavbu 210 terminálů pro čtení platebních karet přispělo ministerstvo z evropských dotací 11,5 milionu korun. Klasické platební karty v Ostravě a jiných městech mohou sloužit pro platbu jízdného na místo papírových jízdenek nebo jednoúčelové čipové karty pro placení jízdného.

Na ministerstvu se sešlo 22 projektů za 336 milionů korun. Kromě 15 podpořených projektů úřad vybral dalších šest projektů jako náhradních, pokud by se nepodařilo některý z preferovaných projektů uskutečnit.

Kromě ministerstva pro místní rozvoj přispívá na zavádění chytrých technologií v dopravě i ministerstvo dopravy. Ve vládním programu na výstavbu chytrých technologií se zavázalo investovat do konce roku 2020 téměř 15 miliard korun.

Zdroj: ČTK