Ministerstvo dopravy na popud šéfa firmy RegioJet Radima Jančury prověří možnost, jak by mohly České dráhy (ČD) vyčerpat 1,1 miliardy korun na nákup nových vlaků z evropských fondů tak, aby zároveň ministerstvo mohlo na provozování linky Brno – Břeclav – Olomouc vypsat tendr, řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Jančura nesouhlasí s tím, aby na tuto rychlíkovou linku ministerstvo uzavřelo smlouvu s ČD na deset let bez soutěže, jak v pondělí uvedl náměstek ministra dopravy Ladislav Němec.
Jančura se proti záměru ministerstva dopravy vymezil hned v pondělí. V úterý k tématu inicioval jednání ministr financí Andrej Babiš (ANO), zúčastnil se ho ministr dopravy Dan Ťok a zástupci ČD.
„Výsledkem jednání je dohoda, že ministerstvo dopravy uzavře s ČD smlouvu o provozování vlaků na trase z Brna do Olomouce, která umožní vyčerpání evropských fondů na pořízení nových vlaků. Smlouva se uzavře za podmínky, že od prosince 2017 začne rychlíkové spoje na této trase provozovat vysoutěžený dopravce. Ten vzejde z otevřeného výběrového řízení v případě, že nabídne nižší cenu, než je ta, která bude uvedena ve smlouvě s Českými drahami,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.
Podle Neřolda se však o této variantě pouze hovořilo a ministerstvo teprve bude prověřovat, zda je to právně možné. „Záleží také na postoji dalších smluvních stran, kterými jsou ČD a také Jihomoravský kraj, který by vlaky využíval na svoje posilové spoje,“ sdělil Neřold.
To připouští i RegioJet. „Ministerstvo před uskutečněním dohodnutých závěrů ověří u Evropské komise, že tento postup splňuje princip udržitelnosti při čerpání evropských fondů,“ uvedl Ondrůj.
Dráhy uvedly, že dohoda uzavřena nebyla a zmíněná varianta byla jen návrhem RegioJetu, který nebyl akceptován.
„Přímé zadání smlouvy v závazku veřejné služby je v souladu s unijními předpisy i českými zákony. Nejde o nic mimořádného či neobvyklého, tímto způsobem se zajišťuje dopravní obslužnosti prakticky v celé Evropské unii. V případě dané linky byly veškeré právní požadavky pro uzavření smlouvy splněné a České dráhy jsou připravené provoz od prosince 2015 novými vlaky zajistit,“ sdělila mluvčí ČD Kateřina Šubová.
Podle vedení Drah se RegioJet pouze snaží zastřít skutečnost, že je schopný požadavky zajistit až za dva roky.
„Role Český drah nespočívá v tom, aby vytvářely překlenovací období pro to, aby konkurenční dopravci mohli podávat alternativní nabídky později, a to ještě s požadavkem na převzetí vozů, které si pořídily České dráhy,“ doplnila Šubová.
Státní dopravce nyní podle své mluvčí plánuje zkušební provoz nových vlaků InterPanter od druhé poloviny listopadu a od nového jízdního řádu v polovině prosince s nimi počítá v pravidelném provozu. „Turnusová potřeba je šest vlaků,“ řekla Šubová.
Jančura tvrdí, že pokud by ministerstvo uzavřelo s ČD desetiletou smlouvu bez soutěže, bylo by to neobhajitelné. Argumentuje úsporami pro daňové poplatníky. Tvrdí totiž, že by koupil vlaky z vlastních zdrojů a více než miliardu korun by bylo možné použít na jiné věci.
ČD získají podle úřední desky ministerstva bez soutěže také další dvě časově kratší zakázky. Ministerstvo chce s ČD uzavřít tříletou smlouvu na linku Pardubice – Liberec. V následujícím roce budou ČD dopravu zajišťovat i na lince Plzeň – Most. Právě na tuto trať ministerstvo letos v únoru vypsalo soutěž, do které se přihlásilo pět zájemců. Za patnáctiletý provoz mělo ministerstvo vyplatit podle zadávací dokumentace dopravci 695 milionů korun a vítěz měl provoz zahájit od prosince 2016. Hodnotící komise ale stále nevybrala vítěznou nabídku.
Zdroj: ČTK