Zdroj: Archiv (sídlo ÚOHS)

[quote]Ministerstvo zdravotnictví dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 37.000 korun. Je za pozdní zaslání dokumentace k zakázkám na provoz vrtulníků pro leteckou záchrannou službu. Případ se týká dvou stanovišť, v Ústí nad Labem a Jihlavě. Rozhodnutí je pravomocné.[/quote]

Zadavatelé zakázek mají povinnost dodat úřadu kompletní dokumentaci k zakázce do deseti kalendářních dnů poté, co ÚOHS zahájí správní řízení. To se v tomto případě nestalo.

Pokuta je za formální pochybení a nemá vliv na celý případ. Ministerstvo zdravotnictví výběrové řízení na provozovatele letecké záchranné služby ze základny v Ústí nad Labem zrušilo a ÚOHS zastavil správní řízení, které se tak stalo bezpředmětným. Dál se antimonopolní úřad zabývá zakázkou na provozovatele leteckého stanoviště v Olomouci.

Důvodem zrušení tendru na základnu v Ústí byly nejasnosti týkající se technických požadavků na vrtulníky. Ministerstvo už avizovalo, že v blízké době vypíše nové zadávací řízení. Do doby, než vybere nového provozovatele, je možné podle ministerstva buď dále prodlužovat smlouvu s dosavadním provozovatelem nebo využít kapacit policie a armády, které létají ze základen v Praze a Plzni.

ÚOHS se dál zabývá tendrem na letecké stanoviště v Olomouci.

„Řízení o možném spáchání správního deliktu týkající se základny Olomouc, kde již na rozdíl od Ústí byla uzavřena smlouva, je přerušeno do doby, než znalec úřadu doručí vypracovaný znalecký posudek,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Původní vítěz tendru, slovenská firma Air-Transport Europe (ATE), se v Olomouci ujala provozu od ledna.

Jediným kritériem tendru byla cena. U pěti základen od ledna fungují provozovatelé podle nových smluv. Jde o rakouskou firmu Helikopter Air Transport, která v tendru získala základny v Jihlavě a Ostravě. DSA létá z Hradce Králové a Liberce, slovenská ATE z Olomouce. Čtyři stanoviště provozuje stát.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno