[quote]Mladá Boleslav chce do konce příštího roku zajistit opravu všech poškozených komunikací. Do těchto oprav investuje podle primátora Raduana Nwelatiho desítky milionů korun. V loňském i letošním roce se například výrazně investuje do oprav chodníků v příměstské části Čejetice. Do oprav komunikací investují i další města, jako třeba Kolín nebo Nymburk. Kolín bude podle slov starosty Víta Rakušana především letos a příští rok rozkopaný nejvíce za posledních třicet let.[/quote]

V Čejeticích dá letos město do oprav chodníků kolem šesti milionů korun. Dalších zhruba devět milionů korun stála velká rekonstrukce Koněvovy ulice. Opravy chodníků pokračují nebo jsou plánované na letošek také v lokalitě na Sahaře, v Podlázkách i v Dubcích.

,,Jde o to, že chodníky jsou mnohde v dezolátním stavu, dost často vytvořené z dlaždic o velikosti půl metru krát půl metru, kde mezi nimi roste plevel, desky se propadají, chůze po takovém chodníku je nebezpečná, problémy mají maminky s kočárky, vozíčkáři. A údržba není snadná,“ řekl Nwelati.

Kolín se letos pustil do oprav řady ulic, již od jara prochází opravami ulice Ovčárecká, zatím poslední etapa skončila minulý týden. Na podzim má začít oprava Pražské ulice v samotném centru města, která bude předběžně stát 15 milionů korun. Opravuje se také ulice Rorejcova u kolínského nádraží, a to v souvislosti s velkou rekonstrukcí autobusového nádraží za zhruba 60 milionů korun. Oprav se dočkají také například ulice Třídvorská nebo Kouřimská.

Chodníky a silnice opravuje také Nymburk. Ten nyní dokončil nový chodník v ulici Poděbradská. V ulici Purkyňova pak město opravilo vjezdy k domům.

Díky evropským dotacím staví zcela nové chodníky Dolní Břežany u Prahy. V rámci projektu byly postaveny dva chybějící chodníky podél velmi frekventovaných ulic Zbraslavská a K Břežanům. Další dva velmi využívané chodníky budou upraveny tak, aby byly bezbariérové. Pro zvýšení bezpečnosti budou také přemístěny přechody pro chodce na nejfrekventovanější Pražské ulici, kde bude rovněž u hlavní autobusové zastávky instalován nový semafor s akustickou signalizací pro nevidomé.

Celkové náklady projektu dosáhnou výše 5,9 milionu korun. Na realizaci projektu získala obec dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) ve výši 90 procent uznatelných nákladů. Projekt bude dokončen v říjnu letošního roku.

Zdroj: ČTK