[quote]V Mladé Boleslavi se zvýší jízdné městské hromadné dopravy o jednu korunu na 16 korun. Cena jízdenky vzroste od 11. dubna, kdy začnou platit také změny jízdního řádu. V následujících letech se chystá i obměna vozového parku Dopravního podniku Mladá Boleslav. Na tiskové konferenci to řekli náměstci primátora Michal Kopal a Jiří Bouška.[/quote]

„Po pěti letech jsme se rozhodli navýšit cenu jízdného o jednu korunu,“ oznámil Kopal. Doposud cestující platí za každou cestu 15 korun, děti do patnácti let a senioři nad 70 mají jízdné zdarma. Platí se přímo v autobuse, a to buď hotově, nebo pomocí čipové karty. Ta je od roku 2013 víceúčelová a vedle placení za dopravu nabízí slevy v městských institucích, jako je divadlo, knihovna nebo bazén.

Růst jízdného i změny jízdních řádů vycházejí z analýzy kontrolního výboru magistrátu a dopravního podniku. „Na základě získaných poznatků upravíme intervaly páteřních linek A, B a C tak, aby se podařilo udržet nastavený standard a zároveň nebyla služba na úkor efektivity,“ řekl Kopal. Město křižuje celkem 23 linek, z toho tři páteřní, na jejichž trasách jezdí autobusy každých patnáct minut. To se ukázalo jako ne zcela hospodárné.

„Jízdní řády linek A a B upravíme tak, aby v ranní špičce od 4:15 do 8:00 jezdily každých 15 minut, od osmi hodin do půl šesté večer bude interval dvacetiminutový, a poté až do nočních hodin třicetiminutový, úměrně s klesajícím počtem cestujících,“ vysvětlil Kopal.

Nejméně vytížená linka C bude jezdit v ranní špičce každých 20 minut, od osmi do dvanácti po půlhodině, pak do 16:00 bude interval opět 20 minut a po čtvrté až do konce provozu 30 minut.

V následujících šesti až sedmi letech se chce město zaměřit i na kompletní obměnu vozového parku, v němž má v současné době 28 autobusů. Měnit se budou postupně, každý rok dopravní podnik pořídí tři až čtyři vozy. Město na to bude čerpat evropské peníze, přesná částka ale ještě není známa.

„Kromě nových autobusů zmodernizujeme i zastávky, které budou nově komunikovat s autobusy prostřednictvím GPS a cestující tak uvidí, kdy jeho spoj přijede. Rádi bychom investovali i do většího komfortu vozů, kde by nemělo chybět například wifi připojení, ale to záleží na nastavení dotačního titulu,“ řekl Bouška.

Podle něj chce město zatraktivnit cestování hromadnou dopravou tak, aby se stalo rovnocennou alternativou pro osobní auta. „V Mladé Boleslavi je největší počet aut na hlavu,“ dodal Bouška.

Autobusy Dopravního podniku Mladá Boleslav slouží i okolním obcím, které vlastní systém MHD nemají a Mladé Boleslavi za tuto službu platí. V loňském roce přepravily mladoboleslavské autobusy tři miliony lidí.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno