[quote]Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) plánuje vydat na výstavbu a modernizaci přestupních terminálů a souvisejících záchytných parkovišť a parkovacích domů z evropských fondů 1,088 miliardy korun. Maximální výše příspěvku na jeden projekt je 50 milionů korun. MMR o tom informovalo v tiskové zprávě. O podporu lze žádat od 14. března do 2. září.[/quote]

„Díky stavebním investicím se zvýší atraktivita, provázanost i přepravní kapacita veřejné dopravy a zároveň se sníží zátěže plynoucí z individuální automobilové dopravy,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Příjemci podpory mohou být kraje, obce, dobrovolné svazky obcí nebo organizace zřizované obcemi a kraji. Žádat mohou rovněž dopravci ve veřejné dopravě. Minimální výše výdajů na jeden projekt je pět milionů korun, maximální 50 milionů korun. Podpořené projekty musí být dokončeny nejpozději do konce roku 2018.

MMR podpoří projekty na území ČR s výjimkou hlavního města. Podpora se týká rekonstrukce, modernizace a výstavby terminálů nebo samostatných parkovacích systémů P+R, K+R, B+R nebo P+G.

V rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) vyhlásilo MMR loni 19 výzev za 30 miliard korun, letos chce vyhlásit více než 30 výzev za 70 miliard korun. Do konce roku tak mohou příjemci evropských dotací vyčerpat zhruba 80 procent z peněz programu přidělených na období 2014 až 2020.

IROP navazuje na sedm regionálních operačních programů a částečně na Integrovaný operační program z období 2007 až 2013. V současném programovém období z něj mohou příjemci čerpat 125 miliard korun z evropských fondů a dalších zhruba 19 miliard korun prostřednictvím národního spolufinancování. Spolu s dalšími devíti operačními programy může Česko celkem získat asi 648 miliard korun.

Zdroj: ČTK