Zdroj: freeimages.com

[quote]Bavorská metropole Mnichov uvažuje podle listu Süddeutsche Zeitung o tom, že zakáže dieselovým autům jezdit po městě. Dotknout by se to mohlo asi 133.000 až 170.000 dieselových aut registrovaných v Mnichově. Důvodem úvah mnichovské radnice je množství zplodin, které dieselové vozy vypouštějí do ovzduší.[/quote]

,,Dokážu si jen těžko představit, že se bez takových zákazů do budoucna obejdeme, i když by mě těšilo, kdyby to šlo bez nich,“ řekl bavorský primátor Dieter Reiter. 

Reagoval tak na nová data o znečištění ovzduší ve třetím největším německém městě.

Kolika aut by se zákaz dotkl, zatím není úplně jasné. Záleželo by na tom, jakých norem by se týkal. Reiter zatím uvažuje o tom, že dieselové vozy splňující nejpřísnější emisní normu Euro 6 by ve městě nadále jezdit mohly. Celkem je v Mnichově registrovaných 295.000 dieselových aut.

Zvažovaný zákaz by byl zatím nejširším v celém Německu. Mnichov s ním podle všeho ale počká nejméně do podzimu, kdy by měl Spolkový správní soud rozhodnout o tom, jestli takové zákazy mohou vyhlašovat jednotlivá města, nebo tak musí učinit vedení příslušné spolkové země.

Nedávné testy německých úřadů ukázaly, že dieselové vozy splňující nejvyšší normu Euro 6 vyprodukují ve skutečném provozu 507 miligramů oxidů dusíku na kilometr, norma přitom počítá s emisemi maximálně 80 miligramů na kilometr. Podle současných právních předpisů nemusejí auta normy dodržovat ve skutečném provozu, ale jen při měření v laboratoři.

Zdroj: ČTK