[quote]Kompletním modelem města Mcity, včetně budov, dopravních značek, silnic a chodců, který se rozkládá na ploše 11 ha, se může pochlubit Univerzita v Michiganu. Účelem tohoto modelu je testování univerzitního vozového parku chytrých a autonomních vozidel, jak se tato budou chovat v běžném provozu.[/quote]

Tento model umožňuje vědcům testovat nové technologie v bezpečném a plně kontrolovaném prostředí. Na rozdíl od skutečných měst je ale možné libovolně a podle potřeby měnit polohu budov, dopravních značek a semaforů.

Celková délka komunikací je až 8 km. Úsek o délce 304 m se nachází v severní/jižní části modelu a jeho účelem je testování navigace GPS. Dále se zde nachází též městská část oplývající řadou slepých uliček. Převrácené staré dopravní značky a graffiti jen umocňují celkovou realističnost modelu.

Do modelu je zahrnuto všechno, co může řidiče po cestě potkat: 120 dopravních značek (tolik značek snad ani běžný řidič nezná), cesty z rozličných materiálů, chodci, cyklisté, zatáčky, tunely, průjezdy, železniční přejezdy a samozřejmě stavební práce.

Mcity možná vypadá jako model na hraní, ale ve skutečnosti se jedná součást plánu a přípravu na provoz autonomních vozidel na skutečných silnicích. Autonomní vozidla by měla běžně brázdit cesty už v roce 2021. Do projektu bylo zapojeno hned několik různých subjektů, a to včetně výrobců aut, zákonodárců, IT firem, telekomunikačních společností a společností provozujících světelná signalizační zařízení.

Podle údajů společnosti Google za nehodami, kde je jedním z účastníků autonomní vozidlo, stojí především lidský faktor. Výzkumníci ale mají dobré důvody, proč chtějí provoz autonomních vozidel nejdříve řádně simulovat.

Provoz plně propojené a autonomní dopravy spočívá na principu bezdrátové komunikace nejen mezi jednotlivými vozidly, ale také v komunikaci vozidel s okolní infrastrukturou, například se semafory. Tento systém počítá také s chodci, kteří budou moci informace sdílet prostřednictvím mobilních telefonů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno