Modernizace úseku trati Praha – Plzeň mezi 88. a 108. km , tedy Rokycany–Plzeň, je jednou z posledních staveb modernizace II. tranzitního železničního koridoru Cheb–Plzeň–Praha–Česká Třebová–Ostrava–Mosty u Jablunkova, k jehož realizaci se Česká republika zavázala v rámci mezinárodních dohod.
Stavba „Modernizace trati Rokycany–Plzeň“ je částečně vedena po stávajícím tělese dráhy, v úsecích mezi dálničním mostem a zastávkou Klabava a mezi Ejpovicemi a Plzní Doubravkou pak přeložkami v nové stopě. Umístění přeložky trati do území mezi Ejpovicemi a Plzní Doubravkou odpovídá ve větší části i výhledové poloze VRT, která je zde pro tento investiční záměr územně chráněna. Navrženým směrovým a výškovým vedením „modernizované“ trasy a z toho vyplývajícími stavebními úpravami se podařilo dosáhnout v celém úseku stavby traťové rychlosti 120 km/h (na „ejpovické“ přeložce 160 km/h) pro klasické vozové jednotky a rychlosti 160 km/h pro jednotky s naklápěcími skříněmi. Výjimku tvoří krátký úsek trati před vjezdem do železničního uzlu Plzeň (od km 101,427), kde dojde k poklesu návrhových traťových rychlostí v závislosti na přechodu do traťové rychlosti 80 km/h, která je uvažována jako maximální rychlost pro průjezd železničním uzlem Plzeň.
Po navržených úpravách ve vedení trati vznikne na trati Praha–Plzeň nová dopravně – železniční stanice Ejpovice, která převezme funkci odbočné železniční stanice pro trať do Radnic. Prakticky v nezměněné poloze zůstanou zastávky Klabava a Plzeň Doubravka. Na nově vzniklé trati Ejpovice–Radnice (trať vznikla sloučením opuštěného úseku Ejpovice–Chrást u Plzně trati Praha–Plzeň a stávající trati Chrást u Plzně–Radnice) bude zachována železniční stanice Chrást u Plzně a zastávka Dýšina s nástupištěm vpravo trati (bude ponecháno nástupiště u stávající koleje č. 2).
Návrh směrových úprav předpokládá v km 89,450 – 91,095 a km 94,155 – 100,637 přeložku trati do nové stopy. Vedením trati po přeložce v úseku Ejpovice–Plzeň Doubravka (km 94,155 – 100,637) dojde kromě požadovaného zvýšení rychlosti i zkrácení celkové délky trati o cca 6,1 km, což přinese značnou časovou úsporu pro dobu jízdy Praha hl. n.–Plzeň hl. n. Nové vedení trasy vyvolá i řadu dalších stavebních úprav, předně výstavbu tunelové části přeložky s celkovou délkou více než 4 000 m, přestavbu stávajících a výstavbu nových mostů a propustků a dále úpravu komunikace II/180 Kyšice–Chrást, přeložku komunikace II/233 Chrást–Plzeň Doubravka a úpravy místních komunikací. Veškerá křížení komunikací na přeložce jsou navržena mimoúrovňová.
Kromě zvýšení rychlosti a zkrácení jízdní doby je důležitým kritériem pro stavbu „Modernizace trati Rokycany–Plzeň“ i zvýšení bezpečnosti železničního provozu a snížení vlivu železniční dopravy na obyvatelstvo. Zvýšení bezpečnosti provozu je dosaženo zřízením nového staničního a traťového zabezpečovacího zařízení s navázáním na sousední stanice spolu se zvýšením technické a materiální kvality železničních zařízení spojené s jejich přestavbou navrženou v rámci stavby. Bezpečnost cestujících je zvýšena vybudováním nových nástupišť výšky 0,55 m nad TK s bezpečnostním pruhem a vodícím proužkem pro nevidomé. Přístup k nástupištím je řešen mimoúrovňově jak v ŽST Ejpovice, tak i v zastávkách Klabava a Plzeň Doubravka. Pro snížení vlivu železniční dopravy na obyvatelstvo jsou na základě provedené hlukové studie navržena protihluková opatření, tj. protihlukové stěny; v místech, kde tato opatření nejsou účinná nebo jsou vyloučena, je navrženo technické opatření na fasádách domů, především výměna oken s vyšší neprůzvučností u obytných místností.
Stavebním důsledkem přeložek a směrových a výškových úprav, jakož i nevyhovujícího stávajícího technického stavu stávajících zařízení je zároveň nutnost rekonstruovat a přestavět stávající mostní objekty a vybudovat nové inženýrské objekty. Modernizace se dotýká všech železničních zařízení. Uskutečněná modernizace všech zařízení železniční trati přinese výrazné zkvalitnění služeb jak pro cestující veřejnost v oblasti osobní dopravy, tak i v dopravě nákladní.
Zdroj:silnice-železnice.cz