Zdroj: pixabay.com

[quote]Moravskoslezský kraj chystá další projekty ve veřejné dopravě. Lidé by už brzy měli mít k dispozici aplikaci fungující jako vylepšený jízdní řád nebo možnost platit za jízdenky pomocí QR kódů. Na rozvoj tzv. chytrých projektů chtějí krajští radní dát společnosti Koordinátor ODIS (KODIS), jež v kraji řídí systém hromadné dopravy, 4,78 milionu korun. Novinářům to dnes řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka. Návrh ještě musí schválit zastupitelé.[/quote]

Náměstek řekl, že ještě letos by měli mít cestující k dispozici novou mobilní aplikaci, jakýsi osobní kapesní jízdní řád.

„Ukáže vám, kolik jste projezdil, jak jste jezdil, kdy jste jezdil, jaké jste měl zpoždění, a ukáže vám to navazující spoje, které máte zakoupeny, jestli na vás počkají, případně jaké spoje dál využijete,“ popsal Unucka.

V Ostravě už lze v prostředcích městské hromadné dopravy platit bezkontaktní bankovní kartou. Zřejmě po roce 2019 budou moci cestující platit za jízdenky i QR kódy a přiložením telefonu.

„To bude v rámci nových strojků, které budou v autobusech po roce 2019. Přeprava bude výrazně jednodušší pro takové ty nepravidelné cestující, kteří náhodou jedou tam a náhodou jedou zpátky,“ řekl Unucka.

KODIS připravuje rovněž novou verzi čipové karty ODISka, na kterou si už několik let cestující nahrávají dlouhodobé jízdenky nebo ji mohou v dopravě využívat jako elektronickou peněženku.

„Bude podstatná pro cestující v tom, že odbavení bude trvat desetkrát méně času, než to trvá dnes, protože informace ne té kartě budou velmi rychle vyčtené,“ řekl Unucka.

Nová generace ODISky podle něj umožní například pružněji měnit tarify, případně využívat akční nabídky, což se současnou kartou nejde.

„A samozřejmě bude to umožňovat i bankovní transakce, to znamená placení bankovní kartou i v těch modrých příměstských autobusech a ve vlacích,“ řekl náměstek.

Jednatel společnosti Koordinátor ODIS Aleš Stejskal uvedl, že s rozvojem nové generace ODISek bude nutné také zásadně přebudovat servisní systém.

„Nový systém bude využívat zcela odlišný způsob práce s kartou. Na kartu nebudou zapisovány jízdenky ani stav elektronické peněženky, veškeré údaje budou evidovány a zpracovávány v tomto systému. Samotná karta bude sloužit pouze jako identifikátor se zabezpečenou identifikací,“ uvedl Stejskal.

První nové ODISky by se měly začít vydávat příští rok. Oba systémy budou fungovat paralelně vedle sebe, postupně by se ale všechny staré karty měly vyměnit.

Unucka uvedl, že se připravuje také projekt na zřízení dalších elektronických panelů s on-line informacemi o odjezdech jednotlivých spojů a mimořádných událostech.

Zdroj: ČTK