Zdroj: Archiv

[quote]Moravskoslezský kraj včera uzavřel dodatky ke starým smlouvám s dopravci, kteří na jeho území zajišťují 95 procent autobusových linek, a poskytne jim peníze na zvýšení mezd řidičů v plné výši. Nyní řeší už jen požadavky dvou dopravců, kteří loni vzešli z nových výběrových řízení. Informoval o tom hejtmanův náměstek pro dopravu Jakub Unucka. Zvýšení platů řidičů autobusů od letošního ledna nařídila vláda, doplatky zatím nechává na krajích.[/quote]

„Právě dnes (včera) jsem podepisoval všechny dodatky ke smlouvám, takže všichni, kteří měli staré smlouvy, to je drtivá většina výkonů v kraji, dostanou peníze, tak jak si řekli, v plné výši,“ řekl Unucka.

Zatím není zcela jasné, jak se vyřeší situace dvou dopravců, jejichž nové smlouvy loni vzešly z veřejné soutěže: ČSAD Vsetín na Jablunkovsku a Třinecku a ČSAD Havířov na Českotěšínsku. Situace v Moravskoslezském kraji ale není tak napjatá jako v některých jiných částech země a ke stávce podle Unucky řidiči nemají důvod.

Náměstek řekl, že podle právního názoru kraje může kraj nově vybraným dopravcům zaplatit maximálně 5,7 milionu korun na dobu tří let.

„Oni teď kalkulují, jestli jim to vyjde, nebo ne. V případě ČSAD Vsetín by to mělo vyjít, v případě druhého dopravce to o nějakých pár milionů nevyjde. Tam se bude muset rozhodnout, jestli s námi tu smlouvu ukončí a bude nové výběrové řízení, nebo jestli tu ztrátu bude akceptovat,“ řekl Unucka.

Uvedl, že se ale u nových dopravců řeší pouze peníze na letošní rok.

„Příští rok nám předají vyúčtování, za rok 2017 tam už samozřejmě ta prokazatelná ztráta bude, takže jim navýšíme od roku 2018 peníze tak či tak,“ vysvětlil Unucka.

Na zvýšení mezd řidičů letos kraj vyčlenil z rozpočtu 75 milionů korun.

Zdroj: ČTK