[quote] Moravskoslezský kraj připravuje výběrová řízení na autobusové dopravce v deseti oblastech, v jedné, na Frýdlantsku, vyhlásil výběrové řízení minulý týden. Cílem je, aby do konce roku 2018 všude jezdili dopravci nízkopodlažními ekologickými autobusy, v nichž bude samozřejmostí například možnost platit bankovní kartou.[/quote]

V kraji nyní působí deset smluvních dopravců v 16 oblastech. Tisíc řidičů na 770 autobusech tam obsluhuje 345 linek denně. Náklady přesahují miliardu korun ročně. Dopravce ve dvou oblastech kraj vybral v soutěži loni a v dalších dvou vyhodnocuje vítěze. Ve všech oblastech by se podle nových podmínek mělo jezdit od 10. prosince 2018.

,,To, co je nutná podmínka, je klimatizace, nízkopodlažnost, wi-fi, LCD panely, USB nabíječky a chceme autobusy na CNG (zemní plyn). CNG není podmínkou, ale výrazným způsobem, desetiprocentní váhou, má vliv na úspěch ve výběrovém řízení. Takže předpokládáme, že všechny autobusy budou na CNG,“ řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka.

V oblastech, kde zatím nejsou plničky na zemní plyn, je dopravci budou muset vybudovat.

Vybírat dopravce podle nového zákona se podle Unucky v kraji daří velmi úspěšně, ale chybí pro ně motivační prvek. Kraj proto jako první v zemi začal dopravce motivovat, aby se snažili přepravovat co nejvíce lidí.

,,V podstatě pro dopravce je dneska nejjednodušší, kdyby autobusy byly prázdné. My je chceme motivovat, aby se snažili, aby v autobusech jezdili lidé. Tak jsme připravili takovou motivační složku. Pokud se jim podaří zvýšit počet cestujících o pět procent, tak jim dáme bonus ve výši pěti procent tržeb,“ řekl náměstek Unucka.

Kraj chce ale motivovat také obyvatele, aby co nejvíce využívali veřejnou dopravu. Chce k tomu využít například cen jízdného.

,,Příští rok bude ODISka nové generace. Bude na podobném principu, jako je platební karta, to znamená, budeme si daleko lépe moct hrát s různými soutěžemi, akčními tarify a podobně. Takže předpokládám, že i tarify budeme hýbat a budeme motivovat lidi, aby v určitou dobu jezdili autobusy, třeba v době smogu,“ doplnil Unucka.

Zdroj: ČTK