[quote]Moravskoslezský kraj jedná s Českými drahami i soukromými dopravci o provozování vlaků na regionální železnici. Aktuálně řeší spojení na trati z Ostravy do Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku, kde by chtěl, aby jezdily modernizované soupravy. O nových podmínkách železniční dopravy musí mít kraj jasno do listopadu, aby měl šanci získat peníze z dotačního programu na nákup nových vlaků. Získat by mohl 1,7 miliardy korun na 12 souprav, řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka.[/quote]

Současná desetiletá smlouva mezi Moravskoslezským krajem a Českými drahami o provozování vlaků vyprší v roce 2019. Krajští zastupitelé už před časem rozhodli, že regionální železniční dopravu bude od tohoto roku zajišťovat vybraný dopravce.

,,Začínáme vyjednávat tak brzy proto, že ministerstvo dopravy na konci června zveřejnilo nové podmínky, za kterých si budou moci kraje, případně dopravci kupovat vlaky s pomocí evropských dotací,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Kraj by chtěl, aby v první fázi mířily nové vlaky právě na trať 323 z Ostravy do Frenštátu pod Radhoštěm. Staré vozy by tam měly nahradit ekologické vlaky.

,,Hlavním problémem jsou staré vlakové soupravy, které tu po kolejích celého kraje pořád jezdí, a navíc jsou pomalé a nepohodlné. Není přece možné, abychom v 21. století cestovali vlakem, ve kterém se při čurání díváte dírou na koleje. Po celém kraji budeme požadovat moderní soupravy a bude jich víc, než doposud,“ uvedl Unucka.

Připomněl, že trať mezi Ostravou a Frenštátem pod Radhoštěm bude elektrifikována, nyní se připravuje projekt. Moderní soupravy by tam tak mohly jezdit od roku 2020. Podle náměstka by železnice potřebovala modernizaci i na některých dalších místech, například na Bruntálsku, které je vlakem špatně dostupné. Nutná by byla i oprava železničního uzlu Ostrava mezi svinovským a Hlavním nádražím, aby tam mohly vlaky jezdit rychleji.

Zdroj: ČTK