[quote]Moravskoslezský kraj se i letos chystá na intenzivnější čištění silnic. Kraj tak bude znovu uklízet komunikace častěji, než mu to ukládá zákon, který nařizuje čistit silnice dvakrát ročně. Do nadlimitního čištění komunikací investuje osm milionů korun, rozhodli krajští radní, řekla mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.[/quote]

Intenzivněji se silnice budou čistit především v oblastech s nejvíce znečištěným ovzduším, celkem půjde o zhruba 400 kilometrů komunikací. Nadlimitní čištění bude zahájeno poté, co skončí úklid komunikací po zimě, tedy zhruba v půlce května, a skončí v říjnu.

„Tímto opatřením dojde ke snížení koncentrace polétavého prachu přímo v dýchací zóně obyvatel, kteří se kolem komunikace pohybují nebo žijí v její blízkosti. Z minulého období víme, že zvýšenou intenzitou čištění ročně navíc smeteme zhruba 1400 tun prašných částic, které se tak už opětovným zvířením nedostanou zpátky do ovzduší,“ uvedl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

V Moravskoslezském kraji jsou dlouhodobě překračovány limity pro kvalitu ovzduší u polétavého prachu. Jedním z původců tohoto znečištění jsou právě emise z automobilové dopravy, tedy emise z výfuků či brzdových destiček a sekundární prašnost z již usazených částic na vozovce.

„Pro častější čištění byly vybrány komunikace v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší, tedy v místech, kde jsou dlouhodobě překračovány povolené limity pro množství polétavého prachu v ovzduší, takzvané částice PM10, jsou v blízkosti obytné zástavby s vysokou hustotou obyvatel a zároveň je na nich vysoká intenzita dopravy,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a životní prostředí Daniel Havlík (ČSSD).

Starosta Bohumína na Karvinsku Petr Vícha (ČSSD) považuje intenzivnější čištění silnic za jedno z nejefektivnějších opatření ke snížení prašnosti v regionu. Také podle mluvčí karvinského magistrátu Šárky Swiderové nadlimitní čištění silnic městu pomůže.

„Rozhodně jsme už vloni uvítali, že kraj zahrnul do nadstandardu i naše komunikace, a letošní službu pro sezonu vítáme také. Pomůže to opět udržet cesty i jejich okolí v celém městě v čistším stavu bez ohledu na to, kdo je vlastní a kdo je tedy povinen se o ně starat, doprava totiž zatěžuje životní prostředí ve městě dost citelně,“ uvedla Swiderová.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno