[quote]Most přes řeku v Roudnici nad Labem na Litoměřicku projde rekonstrukcí. Most je havarijním stavu a hrozí zastavení veškerého provozu přes tuto spojnici břehů Labe. Krajští zastupitelé schválili investiční záměr na rekonstrukci za 150 milionů korun. Termín stavebních prací bude jasný po vyřízení potřebné dokumentace, uvedla mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.[/quote]

Kvůli nevyhovujícímu stavu musely úřady snížit tonáž pro projíždějící auta. Podle informací krajského odboru dopravy konstrukčně nevyhovuje dopravnímu zatížení na silnici II/240 a svým stavem ohrožuje silniční dopravu, dopravu železniční trati a chodce procházející pod mostem. Záměr podpořili na posledním předvolebním zasedání všichni zastupitelé.

Následovat bude vyhlášení výběrového řízení a poté budou muset už nově zvolení zastupitelé schválit dodavatele stavby a úhradu nákladů. Kraj bude zřejmě žádat o dotaci z evropských zdrojů. Podle investičního odboru se musí začít opravovat co nejrychleji, aby nemusel být most uzavřen.

Silniční obloukový most přes Labe do centra Roudnice byl postaven v letech 1906 až 1910 na místě středověkého kamenného mostu biskupa Jana z Dražic. Ten je považován po Juditině a píseckém mostě za třetí nejstarší kamenný most v Čechách a byl prvním přes Labe.

Pro Ústecký kraj byl most v Roudnici klíčový při povodních v roce 2002. Tehdy byl jedinou silniční spojnicí obou břehů Labe v celém kraji.

V majetku kraje je také most Dr. Edvarda Beneše přes Labe v Ústí nad Labem. Také ten vyžaduje rozsáhlou opravu.

Zdroj: ČTK