[quote]Robotická auta Pivo 2 od Nissanu a MRV od NASA disponují koly, která se mohou pootočit o 90° do boku, což řidičům velmi usnadňuje paralelní parkování. Těmto vozidlům ale roste konkurence – a to chytrý elektromobil EO smart connecting car 2, zkráceně EOscc2.[/quote]

Toto auto vyvinul tým výzkumníků z Německého výzkumného ústavu pro umělou inteligenci (DFKI). EOssc2 bylo navrženo jako „malé auto do velkého města“. Napájeno je 54V LFP baterií, která pohání čtyři 4-kW motory.

Auto je také vybaveno stereoskopickými předními a zadními kamerami, potenciometry, systémem LiDAR a šesti 3D ToF kamerami. Díky dobrému provázání jednotlivých senzorů dokáže automobil sám zaparkovat, je možné využít také asistenta.

Technologie se vyvíjejí zběsilým tempem, a tak se počítá také s tím, že se toto auto bude jednou moci řídit úplně samo. Při cestách na delší vzdálenosti se pak budou moci jednotlivé vozy „spojit“ do pomyslné „vlečky“. Snáze tak překonají odpor větru a ušetří se více energie, než kdyby každý vůz jel zvlášť.

Kola EOscc2 se dají natočit bokem. Můžete tak pohodlně vyjíždět a zajíždět i do užších parkovacích míst. Zatáhnete za páku a kabina vozidla se „smrští“ až o 1 meter na délku. Ne jako experimentální Armadillo-T. Můžete se také otočit přímo na místě a řídit diagonálně.

Toto auto je sice na pohled příliš malé, ale je bohaté na příslušenství. Vůz disponuje přípojkovým rozhraním, které umožňuje nejen nabíjení baterie a shlukování vozidel, ale také instalaci rozšiřujících modulů, jako třeba nastavování, moduly pro spolujezdce a nákladní moduly.

Kdy a zda bude EOscc2 dostupné i na trhu, to je ve hvězdách. Mezitím se můžete podívat, jak to funguje v praxi.

[images type=“carousel“ cols=“five“ auto_slide=“true“ lightbox=“true“]
[image link=“14438″ image=“14438″]
[image link=“14437″ image=“14437″]
[image link=“14436″ image=“14436″]
[image link=“14435″ image=“14435″]
[image link=“14434″ image=“14434″]
[image link=“14433″ image=“14433″]
[image link=“14439″ image=“14439″]
[/images]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno