Společnost Lorenc Logistic, s.r.o. vznikla v Klatovech v roce 1992 a na rozdíl od jiných firem, zůstala věrná městu karafiátů, kde se zrodila podnikatelská myšlenka. Za 20 let činnosti se společnost rozrostla a dnes vlastní areál, který nabízí potřebné zázemí 50 ti vozovým soupravám, sklady, myčku a servis pro nákladní i osobní vozidla a čerpací stanici.
Firma se specializuje nejen na přepravu velkoobjemového zboží pro automobilový průmysl, ale i kusových (sběrných) zásilek mezi českou republikou a Belgií a vnitrostátní sběrnou službu. Z toho důvodu vstoupila společnost Lorenc Logistic v roce 2013 do systému FOFR, který se specializuje i na balíkovou a expresní službu v rámci ČR.
Společnost přes 10 let zajišťuje přepravy HI-Tech zásilek a přepravy nebezpečného konvenčního i cisternového typu (podle ADR). Ačkoli díky růstu firmy vzrostl počet zaměstnanců, je stále maximálně flexibilní. Potřeba a zájmy zákazníků vedly k tomu, že v roce 2006 vznikla první pobočka v Pohořelicích u Brna a za ní následovala pobočka v Polsku – v roce 2010 a pobočka v Kněževsi u Prahy – v roce 2010. Všichni řidiči jsou vyškoleni pro přepravu nebezpečných látek. Stejně i auta jsou vybavena na pro přepravu ADR a splňují přísná bezpečnostní kritéria. V Klatovech disponuje společnost menším skladem uzpůsobeným pro skladování nebezpečného zboží a pro zboží s kontrolovatelnou teplotou.
Od počátku činnosti se z malé rodinné firmy stala prosperující společnost se základním kapitálem ve výši 20.000.000 Kč. Zakladatelem a jediným majitelem je Václav Lorenc, který nám byl průvodce sídlem firmy.
Jak vzpomínáte na své začátky, když tady dnes vidím plně vybavený areál s vlastní čerpací stanicí?
„Areál vznikl v roce 2000, a jak se říká na zelené louce. Naše první sídlo bylo v jiné části města.“
A jaké byli Vaše osobní začátky?
„ Já jsem kdysi pracoval v bývalém ČSAD jako mechanik. Po návratu z vojny jsem začal podnikat.“
Co bylo základním impulsem podnikání?
„Ne všechny postupy a názory, které jsem v té době viděl ve svém okolí, byly pro mne přijatelné. Hlavně jsem si chtěl zkusit sám, zda to zvládnu. Půjčil jsem si proto auto a začal jezdit sám na sebe. To bylo v roce 1992 a výběr aut byl značně omezen, proto jsem začal jezdit s Avií.“
Vzpomenete si ještě na svojí první zakázku?
„Moji první zákazníci byli kamarádi, kteří také začali podnikat a potřebovali dostat své zboží do obchodu anebo naopak z výroby k zákazníkovi. Nejezdil jsem daleko, především po regionu.“
Nyní procházíme vaše sklady a vidím, že Vaše zboží je rozmanité, v jakých segmentech dopravy se pohybujete nejčastěji?
„Rozdělil bych ho do několika segmentů. Největší část objemu přeprav tvoří odvětví „ automotive“ a chemie. Menší část tvoří Hi-Tech výrobky a zboží s kontrolovanou teplotou. V oblasti skladových služeb se jedná o klasické spotřební zboží od nábytku přes drogerii až po potravinářství a automobilový průmysl. Tím máme diverzifikovaná rizika, a kdyby došlo v některém segmentu k poklesu, nebude to pro naši společnost likvidační.“
To jsou zcela odlišné segmenty, to asi klade vyšší finanční nároky jak na techniku, tak i na vybavení a charakter skladů?
„Přestože jde o rozmanité oblasti, mají jedno společné. A to je i to, čím se profiluje firma – především kvalita zaměstnanců a techniky. Největší důraz na kvalitu je kladen při přepravě plynů a chemie, která vyžaduje stoprocentní techniku a kvalitní, vyškolené, obětavé a spolehlivé řidiče. Podobné je to i u přeprav Hi-Tech výrobků s nemalou finanční hodnotou, kde je největší důraz kladen na bezpečnost zásilek (což má naše společnost zajištěno přes renomovanou pojišťovací firmu a dále přes satelitní sledování vozidla, aby byl vůz pod neustálou kontrolou) a 100% plánování.
V oblasti automotive se tyto atributy spojují a důraz je kladen především na rychlost, spolehlivost a flexibilitu. Nechceme dělat komerční přepravu, ale vydali jsme se cestou speciálních a možná i méně tradičních řešení přepravy na míru.“
Vaše řešení se odvíjelo od potřeb zákazníka, nebo jste hledali svá řešení, abyste je následně nabídli trhu?
„My jsme z počátku převáželi v devadesátých letech repliky starobylého nábytku do zemí Beneluxu, kde stále máme dobré teritoriální znalosti. Bohužel v pozdějších letech tato výroba u nás skončila a přesunula se více na východ do Bulharska, Rumunska a na Ukrajinu. Zatímco tento druh výroby končil, vzrůstal na českém trhu automobilový průmysl.
S flexibilitou jsme problém neměli a rychle jsme se přizpůsobili trhu. I ostatní řešení vznikala na základě potřeb našich zákazníků. Auta a techniku jsme na to měli, protože jak přeprava nábytku, tak i automotive vyžadoval auta s velkým objemem. V minulosti jsme byli například přepravcem elektroniky firmy Dell, a to jak v Čechách, tak v Polsku. Jako poslední vznikla devize přepravy chemie.“
Vzpomínal jste na svojí první Avii, dnes tady v areálu vidím podstatně modernější vozy.
„Postupně jsme nakupovali stále modernější vozy. Zůstali jsme věrni jedné značce a tou je Volvo. Ta se nám osvědčila, a proč měnit věci, které jsou spolehlivé, dobře fungují a jejich kvalita je léty prověřená. Máme výborné vztahy a tím i podporu. U návěsové techniky také používáme jednu značku a tou je Schmitz a u cisteren Van Hool. Aut máme 50 v Čechách a 20 souprav v Polsku.“
Zmínil jste se o Polsku, jaký je rozdíl v podnikání u nás a u našich severních sousedů?
„Ten největší rozdíl je v zaměstnávání řidičů. V Polsku stále funguje systém, kdy řidiči jezdí pro firmu na základě Živnostenského listu a motivováni jsou ujetými kilometry. My jsme přišli s tím, že jsme řidiče zaměstnali, což v té době nebyl úplný standard na polském trhu. Zpočátku jsme s tím měli problémy, protože řidiči nebyli spolehliví. Dali jsme jim obdobné podmínky, jako mají řidiči v Čechách a chvíli trvalo, než si na náš systém zaměstnávání zvykli. Pochopili, že tento způsob jim zajišťuje jistotu a dnes je vše v pořádku. Pobočka vznikla ve městě Wloclawek u sídla našeho velkého zákazníka.“
V minulých letech byla častá migrace řidičů. Souvisí to jak s náročností profese, tak s ohodnocením a u vás je i další riziko. Pár desítek kilometrů odtud je Německo, které skýtá lepší finanční podmínky.
„Ve firmě s migrací řidičů problémy nemáme. Klatovy jsou turistickou oblastí, není tu rozvinut průmysl a lidé si bezpochyby více váží práce. Fluktuace je u nás do dvou procent. Pokud jde o odchody řidičů do zahraničí, moje zkušenost je taková, že někteří to samozřejmě zkusili a větší část se jich po určité době vrátila. Pro řidiče děláme školení, zajišťujeme jazykové vzdělávání, diskutujeme s nimi o jejich potřebách a máme individuální přístup ke každému z nich. Máme 60 řidičů, které osobně znám, a to je možná ten rozdíl proti jiným firmám.“
I Vy jste bezpochyby měl možnost odejít jako řidič do Německa. Neuvažoval jste o tom?
„Neuvažoval. Měl jsem sen vybudovat stabilní a dobře fungující firmu a tento sen se mi splnil na sto procent.“
Je zcela běžné, že dochází k různým fůzím, neuvažoval jste o tom, že byste firmu prodal?
„V minulosti nás oslovili potencionální zájemci o koupi firmy, ale své společnosti jsem věnoval přes dvacet let svého života a tvrdé práce, takže jsem vždy odmítnul. O prodeji neuvažuji, naopak přemýšlím, jak firmu dále rozvíjet.“
Jaký je tedy další cíl?
„Hodně mně zajímá přeprava plynů a chemie. Je to směr, kde se chceme a budeme rozvíjet a možná přijdou na řadu i pobočky. Každopádně ty první kroky budou pravděpodobně následovat v Polsku. Tam jsme v minulých měsících otevřeli vlastní servis, budou zřejmě následovat i vlastní parkovací plochy, administrativní budova, mycí linka a samozřejmě i sklady. Cílem je zřízení podobného areálu, jaký máme v Klatovech.“
Neuvažujete o nějaké přístavbě i v Klatovech?
„Stejně jako ostatní firmy i my jsme po roce 2008 pocítili zhruba 30% propad v tržbách. Předtím byl meziroční nárůst desetiprocentní, krize ale tento vývoj zastavila. V průběhu roku 2011 a 2012 jsme se z propadu opět vzpamatovali, ale výsledky letošního prvního kvartálu nás přesvědčily, že žádné velké investice nás v dohledné době pravděpodobně nečekají.“
Na čem děláte nyní?
„Tou největší novinkou je, že od prvního dubna se Lorenc Logistic stal členem expresního systému Fofr, pro který zajišťuje přepravu zásilek v oblasti Strakonicka, Klatovska a okolí. Jsme garantem této služby v dané oblasti.“
Máte i svoji sběrnou službu, pravidelné linky?
„Naše činnost je rozdělena na zajištění přeprav v Česku a v Polsku. Lorenc Logistic Česko se zaměřuje především na přepravy Česko – Benelux, respektive Belgie, kam směřuje 90% našich vozidel (jedná se o množství 35 souprav týdně), a to jak sběrného, tak celovozového charakteru. Polská pobočka se pak specializuje na přepravu zboží mezi Polskem a Českou republikou. Na trase se pohybuje 10 souprav týdně. V Polsku jsme zaměřeni především na celovozové přepravy. Neumíme zatím nabídnout sběrnou službu, ale je to jeden z našich cílů.“
Firma po celou dobu nese Vaše jméno. Je to zavazující?
„Původně se moje firma jmenovala Autodoprava Václav Lorenc. V roce 1996, kdy rostly objemy přeprav, a potřebovali jsme se rozšiřovat, vzniklo s.r.o., které bylo lepším partnerem pro banky, než fyzická osoba. To jsem měl zhruba deset aut.
Na druhou stranu 90% zákazníků má na mne telefon, a když je problém, mohou zavolat a ví, že se jejich problém vyřeší. Doposud tomu tak bylo. Jsem na jméno hrdý a nevidím důvod, proč bych neměl mít v názvu firmy své jméno, protože za dvě desítky let se mohu podepsat pod vše, co jsem udělal.“
Jak trávíte volný čas?
„Jsem velkým sportovním fandou. V létě kolo, v zimě běžky a hlavně motokros“
Zmínil jste se, že jste začínal jako automechanik, takže dál jste věrný vůni benzínu a sám si stroje opravujete?
„Mám jednu motorku, a pokud chcete jezdit, tak prostě musíte mít stroj v bezvadném stavu.“
Byl nějaký pád, na který byste raději zapomněl?
„Pádů bylo více, ale po pádech se vstává a já jsem vždy vstal. Dělat motokros bez pádů a zlomenin asi nejde. Neznám takové kluky, kteří by to dokázali.“
A co úspěchy?
„Úspěchy nějaké jsou, ale nejezdím žádné velké závody, jen na krajské úrovni. Nejsou to žádné úspěchy v rámci republiky. Pro mě je úspěch to, že mám koníčka, který mě baví a že si na něj najdu čas.“
Zdroj:elogistika.info – libor šorejs