[quote]Ministerstvo životního prostředí včera vydalo první souhlasné stanovisko EIA k jedné z prioritních dopravních staveb určených vládou, a to ke stavbě úseku budoucí dálnice D49 Hulín-Fryšták. Obsahuje 17 závazných podmínek, které se týkají především opatření k dalšímu snížení hlukové zátěže dálnice, jako například stavby protihlukových stěn nebo použití nízkohlučného asfaltu. Ministr životního prostředí Richard Brabec novinářům řekl, že stanoviska k dalším prioritním stavbám budou následovat. Vyřizovat je ministerstvo chce nejpozději do dvou měsíců od předložení potřebných dokladů.[/quote]

Novostavba dálnice D49 je součástí hlavního silničního tahu ve směru Brno a Zlín až na hranice se Slovenskem. Měřit má přes 16 kilometrů.

Stanovisko vlivů na životní prostředí EIA k dalšímu záměru pro tuto stavbu vydá úřad podle ministra životního prostředí ve zrychleném režimu do konce listopadu, další dvě na začátku prosince.

Do konce roku ministerstvo plánuje odsouhlasit šest z devíti prioritních staveb, pro které nebude nutné opakovat celý proces EIA. Termín vydání ostatních stanovisek bude podle ministra záležet na datu předložení kompletních podkladů ze strany Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Mezi prioritními velkými dopravními stavbami jsou například dálniční obchvat Českých Budějovic nebo Frýdku – Místku, nový úsek dálnice D11 do Smiřic nebo poslední chybějící úsek D1 Říkovice – Přerov.

U těchto devíti staveb vyjednala česká vláda u Evropské komise výjimku. Stavby tak nemusí projít opakováním procesu EIA, přestože jejich stanovisko EIA bylo vydáno před mnoha lety, ještě podle zákona EIA z roku 1992, připomněla mluvčí MŽP Petra Roubíčková. Jde o stavby, které jsou součástí transevropské sítě. Podmínkou pro vydání aktualizovaného stanoviska podle dohody s EK bylo řádné zhodnocení vlivů stavby.

Problémy s posudky EIA má v Česku asi stovka dopravních staveb za zhruba 130 miliard korun. Jde právě o staré posudky vzniklé podle zákona z roku 1992, tedy před vstupem ČR do EU, které unie neuznává.

Seznam prioritních dopravních staveb:

D3 Obchvat Českých Budějovic(D3 0310/I Úsilné – Hodějovice a D3 0310/II Hodějovice – Třebonín)
D6 obchvaty obcí Řevničov, Lubenec, Krušovice(D6 Lubenec, obchvat; D6 Řevničov, obchvat; D6 Nové Strašecí – Řevničov)
D48 Frýdek Místek, obchvat
D35 Opatovice – Ostrov (D35 Opatovice nad Labem – Časy a D35 Časy – Ostrov)
D49 Hulín – Fryšták
D55 Otrokovice, obchvat JV část
D11 1106 Hradec Králové – Smiřice
D1 0136 Říkovice – Přerov
Modernizace trati Sudoměřice – Votice

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno